Web sitenizi etkili bir şekilde nasıl yeniden tasarlayabilirsiniz?

Web sitenizi etkili bir şekilde nasıl yeniden tasarlayabilirsiniz?
Web sitenizi etkili bir şekilde nasıl yeniden tasarlayabilirsiniz?

Zaman geçiyor ve siz değişiyorsunuz. Şirketiniz veya kuruluşunuz gelişti, büyüdü, fakat web siteniz aynı kaldı. Artık web sitenizi yenilemenin tam zamanı geldi.

Web sitenizi yeniden tasarlamanın, yeni projelerinizle, yeni vizyonunuzla ve yeni hayatınızla güncelleme yapmanın zamanı gelmiştir. Ancak, bir web sitesini yeniden tasarlamaya başlamak bazı şeyleri düşünmenizi gerektirir.

Web Tasarım Sistemleri ile web sitenizin yeniden tasarımını çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak, bir web sitesini yeniden tasarlamaya nasıl başlayacağınızı biliyor musunuz?

Web sitesi yeniden tasarımının neden önemli olduğu

Muhtemelen web sitenizi yeniden tasarlamanın neden gerekli olduğunu merak ediyorsunuz.

Bir web sitesini yeniden tasarlamanın birçok nedeni vardır.

Hadi birlikte inceleyelim...

Web sitesi yeniden tasarımının amaçları

Bir web sitesi yeniden tasarımı genellikle birkaç nedenden dolayı yapılır.

İşte bir web sitesini yeniden tasarlamak için en önemli 4 neden:

Kurumsal imajınızı yenileyin ve güçlendirin

Şirketinizin imajı, her şeyden önce web sitenizin görünümünden geçer. Bu nedenle, sitenizin tasarımını güncellemek ve modernize etmek için web tasarım trendlerine ayak uydurmanız gerekir.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşayın

İnternet ve teknolojileri çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Web sitenizin görüntüsünü optimize etmek için web sitenizi tüm cihazlar ve tarayıcılarla uyumlu hale getirmeniz gerekir. Ayrıca güvenli, hızlı ve verimli olmalıdır.

Pazarlama stratejinizi değiştirin

Konumunuzu değiştirmeye karar verirseniz, web sitenizin de değişmesi önemlidir.

Sitenize yeni özellikler ekleyin

Web siteniz zamanla gelişecektir: Bir blog veya bir çevrimiçi satış işlevi ekleyebilirsiniz...

Bu yeni özellikler genellikle web sitesinde büyük değişiklikler gerektirir.

Web sitenizi yenileyin !

Trendleri Yakalamak

Bir web sitesi yeniden tasarımının ana hedeflerinden biri, web tasarım trendlerini takip etmektir. Öncelikle modern ve özgün bir web sitesi ile rekabette öne çıkmanız gerekmekte.

İnternet çok hızlı ilerliyor ve web sitenizin öne çıkması için gerekliliklerini ve trendlerini takip etmek önemlidir.

Günümüzde bir web sitesinin en önemli unsuru, farklı ekranlara (bilgisayar, mobil, tablet) uyum sağlama şeklidir. Duyarlı olmayan bir web sitesi genellikle tüm cihazlar tarafından erişilebilir olacak şekilde yeniden tasarlanır.

Ayrıca, duyarlı olmayan bir web sitesi arama motorları için optimize edilmediğinden Google bu faktörü çok ciddiye almaktadır.

Web tasarım trendleri ayrıca web sitesinde gezinmeyi de içermektedir. İnternet kullanıcılarının davranışları, mesela 5 yıl öncesi ile aynı değil. Bu nedenle, web kullanıcılarının davranış eğilimlerini düzenli olarak izleyerek anlamaya çalışılmalıdır.

Web tasarım trendleri, web sitenizin tasarımına yansıtılmalıdır; ziyaretçilerin ilk fark edeceği şey budur. Eğer web sitenizin tasarımı modası geçmiş veya etkisizse, web sitenize değer katacak bir yeniden tasarımı düşünün!

Web sitenizi yeniden tasarlamadan önce bilmeniz gereken temel bilgiler

Web sitenizin yeniden tasarımına tamamen başlamadan önce, web sitenizin yeniden tasarımından en iyi şekilde yararlanmak için temel bilgileri bilmek önemlidir.

Farklı yeniden tasarım türleri

Web sitesi yeniden tasarımının birkaç türü vardır. Yeniden tasarımınızın amacının ne olduğunu sormanız gerekmektedir. Daha sonra, yeniden tasarımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Farklı web sitesi yeniden tasarımı türleri şunlardır:

Yapısal yeniden tasarım : Burada odak, web sitesinde gezinmedir. Bu nedenle, gezinme ile daha akıcı hale getirmek için sitenizin yapısı ve özellikleri üzerinde çalışmak bir meseledir.

İçeriğin yeniden tasarımı : Bir web sitesini yeniden tasarlamak, mutlaka tasarımı değiştirmek anlamına gelmez. Kullanıcılar için daha keyifli ve erişilebilir hale getirmek için web sitenizin yalnızca içeriğini değiştirmek de mümkündür.

HTTPS'ye geçiş : Bu tür bir yeniden tasarım oldukça özeldir çünkü bu, web sitenizi HTTPS protokolünü kullanarak güvence altına almak anlamına gelir. Bu geçiş, organik SEO'nuz için çok yararlıdır.

Sağlayıcı değişikliği : Servis sağlayıcınızı değiştirmeye karar verirseniz, web sitenizin yeni araca uyum sağlaması için yeniden tasarlanması gerekebilir.

İki tür yeniden tasarımı birleştirmenin mümkün olduğuna dikkat etmek önemlidir. Örneğin, web sitenizi görsel ve yapısal olarak aynı anda yeniden tasarlayabilirsiniz.

Ne zaman yapılmalı?

Muhtemelen web sitenizin yeniden tasarımına ne zaman başlayacağınızı merak ediyorsunuz. Teknolojilerin ve web trendlerinin hızla geliştiğini unutmayın, bu nedenle trendleri takip edin.

Web sitenizin yeniden tasarımı, şunları fark ettiğinizde yapılabilir:

Teknoloji hızla gelişiyor

Siteniz hedeflerinize ulaşmanızı engelliyor (örneğin özelliklerin eksikliğinden dolayı)

Yeniden markalama sırasında

Yeni tasarım trendleri ortaya çıktı

Web siteniz zayıf bir kullanıcı deneyimine sahip

Web siteniz marka imajınızı olumsuz etkiliyor

Vesaire.

Genel olarak, web tasarım trendlerine ayak uydurmak için web sitenizi her 3 yılda bir yeniden tasarlamayı düşünmelisiniz.

En önemli nokta elbette karşılaştığınız sorunları tespit etmek ve bunları en kısa sürede düzeltmek için gerekeni yapmaktır. Sitenizi 3 ayda bir değiştirmek de pek iyi bir fikir değil.

Gerektiğinde sitenizi değiştirmek için zaman ayırın ve en son haberler ve web tasarım trendlerinden haberdar olun!

Verimli bir yeniden tasarım nasıl yapılır?

Web sitenizin yeniden tasarımını neden ve ne zaman yapmanız gerektiğini gördük. Peki ama pratikte neye benziyor?

Bir web sitesinin yeniden tasarımı için öncül adımlar

Web sitenizin yeniden tasarımına başlamadan önce bazı öncül adımlar gereklidir.

Mevcut web sitenizin kontrolünü yaparak başlayın. Bu sayede sitenizin mevcut sorunlarını ve bunları nasıl çözeceğinizi görebilirsiniz.

Web sitenizin tasarımına, içeriğine ve sıralamasına bir göz atın. Sorunları tanımlayın, aynı zamanda mevcut web sitenizde neyin iyi çalıştığını da öğrenin. Ardından sitenizi geliştirmek için çözümler önerebilirsiniz.

Bu sorunları anlamak için, web sitenizin performans göstergelerini kesin olarak belirlemenize yardımcı olacak Google Analytics gerekli olacaktır. Hangi sayfaların en çok ziyaret edildiğini, hangi anahtar kelimelerin web sitenize yönlendirdiğini, hemen çıkma oranınızın ne olduğunu vb. bileceksiniz.

  • Denetiminiz bittiğinde, hedeflerinizi tanımlayın. Web siteniz için ne istiyorsunuz?
  • Trafik artışı mı istiyorsunuz?
  • Hemen çıkma oranınızı mı düşürdünüz?
  • Sitenizi modernleştirmek mi istiyorsunuz?
  • Yeni bir hedefe mi dokunuyorsunuz?

Ve daha fazlası.

Kendinizden emin olmak için hedefinizi de tanımlayabilir veya yeniden tanımlayabilirsiniz. Böylece kullanıcıların kim olduklarını ve alışkanlıklarını bilecek ve web sitenizi onlara göre uyarlayacaksınız. Alanınızda neler yapıldığını görmek için trendleri ve aynı zamanda rekabeti izlemek önemlidir. Daha sonra web sitenizin yeniden tasarımı için ilham ve fikir bulabileceksiniz.

Artık hedefleriniz tanımlandığına ve denetim tamamlandığına göre bir brief yazabilirsiniz. Aslında, harici bir sağlayıcı kullanın veya dahili olarak yapın, bir brief yazmak, web sitenizin yeniden tasarımı için kuralları tanımlamanıza olanak tanır. Bu sayede kaybolmaz ve belirlediğiniz hedeflerin peşinden gidersiniz.

Özetiniz şunları içermelidir:

  • Hedefleriniz ve kaynaklarınız,
  • Mevcut sitenizin analizi,
  • İçeriğiniz,
  • Grafik tüzüğünüz,
  • Ve kullanılacak yönetim yöntemlerinin açıklaması.

Web sitesi yeniden tasarımı: tasarım, kullanıcı deneyimi ve içerik

Başarılı bir web sitesi yeniden tasarımı için her şeyi düşünmek önemlidir. Ancak web sitenizi tasarım, kullanıcı deneyimi ve içerik açısından nasıl yeniden tasarlayabilirsiniz?

Web sitenizi HTTPS'ye taşımak istiyorsanız, aşağıdaki adımlardan önce bunu yapmanız gerekir.

Sitenizin tasarımıyla başlayalım, web sitenizin yeniden tasarımının başarısı için 3 nokta önemlidir.

Bir grafik tasarım kılavuzu oluşturun: Bu, görsel kimliğinizin temeli olacaktır.

Sayfalarınızda boşluk bırakın: Görseller veya bilgilerle aşırı yüklenmiş bir sayfa, bir dizi potansiyel alıcıyı uzaklaştıracaktır. Bu nedenle sayfalarınız hafif, iyi yapılandırılmış ve net olmalıdır.

Görsellerin veya videoların kalitesi: Kaliteli görseller, görseller ve videolar seçmek çok önemlidir. Bu, güvenilirliğinizi ve işinizin kalitesini gösterir ve halka olumlu bir imaj gönderir.

Web sitenizin kullanıcı deneyimine geçelim. Hoş ve tutarlı olmalıdır.

Her şeyden önce, oluşturulacak, silinecek veya yönlendirilecek sayfaları seçin. Bu size sitenizin sayfaları ve nelerin değiştirilmesi veya iyileştirilmesi gerektiği konusunda net bir görüş sağlayacaktır.

Bu adım bittiğinde, web siteniz için yeni bir yapı tanımlayabilecek, ayrıca menüyü ve dahili bağlantıyı iyileştirebileceksiniz. Diğer bir deyişle, bağlantıları kullanarak sayfalarınızı birbirine bağlayın.

İçeriğe gelince, aşağıdaki 3 noktayı düşünmek için zaman ayırın:

İçeriğiniz markanızla uyumlu mu? Hangi görüntüyü iletir?

İçeriğiniz SEO için optimize edilmiş mi?

İçeriğiniz okuyucular için optimize edildi mi?

Web sitenizin yenilenmesi için SEO'ya odaklanın

Web sitenizi yeniden tasarlamak, görünürlüğünüzü artırmak için mükemmel bir fırsattır. Aşağıdaki noktaları gözden geçirdiğinizden emin olun:

Siteniz güvenlik standartlarına uygun mu? Örneğin, tüm sayfalarınızın HTTPS olduğundan emin olun.

Web siteniz duyarlı mı? Mobil Dostu gibi çevrimiçi araçlar, sitenizin farklı ekran boyutlarına uyum sağlama yeteneğini test etmenize olanak tanır.

Web siteniz teknik olarak sağlam mı? Sayfa yükleme sürenizin ideal olup olmadığını kontrol etmek için PageSpeed Tools gibi ücretsiz web hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Sitenizin yapısı iyi mi? Sitemap.xml dosyanız düzgün bir şekilde güncellenmeli ve dizine eklenmelidir.

Tıpkı yapı gibi içerik de web sitenizin SEO'su için çok önemlidir. Web içeriği oluşturmak için teknikler kullanın ve beyaz sayfa sendromundan kaçının.

Meta açıklamalarınız SEO için optimize edildi mi? Etiketlerinizi iyi kontrol edin (Hn, Alt etiketi, nofollow...) ve anahtar kelimelerinizi bunlara dahil edin.

İstatistiklerinize ulaşabiliyor musunuz? Sitenizi Google araçlarına bağladığınızdan emin olun.

Bu noktaları gözden geçirdikten sonra içeriğinizi iyileştirebilir ve sadece arama motorları için değil, okuyucularınız için de optimize edebilirsiniz. Web sitenize katma değer sağlamak aynı zamanda kaliteli içerik gerektirir.

Yeniden tasarım hakkında iletişim kurun

Yeni web siteniz burada, yepyeni ve birçok ziyaretçiyi ağırlamaya hazır. Çalışmanızı olabildiğince çok insanla paylaşmak istiyorsunuz!

Ama nasıl yapmalı?

Birçok iletişim kanalı vardır. İlk olarak, web sitenizin yeniden tasarımı için sosyal medya için gönderiler oluşturmak mümkündür.

Böylece, yeniden tasarımınız hakkında görsel gönderiler, videolar ve hatta rehberli bir tur aracılığıyla iletişim kuracaksınız!

Sosyal medyadaki hedef kitleniz, yeni web sitenizin lansmanından hızlı bir şekilde haberdar olacaktır.

Tabii ki, yeniden tasarımınız hakkında iletişim kurmanın başka yolları da var ve hatta ihtiyaçlarınıza bağlı olarak bu yöntemlerden birkaçını birleştirmeniz bile tavsiye edilebilir:

Bir e-posta: Haberleri daha da kişiselleştirmenize ve müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize kısa bir mesaj ve yeni sitenize yönlendiren bir düğme göndererek ulaşmanıza olanak tanır.

Bir blog gönderisi: Gösterecek çok fazla bilginiz varsa, "öncesi/sonrası", yeni özellikler vb. ile tam bir blog yazısı yazabilirsiniz.

Bir basın bülteni: Her zaman gerekli değildir, ancak yalnızca büyük şirketler için değildir. Web sitenizde büyük bir değişiklik olması durumunda, örneğin özel medyaya bir basın bülteni gönderebilirsiniz.

Peki, şimdi bir web sitesi yeniden tasarımı sırasında ne yapılmaması gerektiğine bakalım...

Web sitesi yeniden tasarımı: yaygın hatalar

Web sitesi yeniden tasarımlarıyla ilgili her şeyi veya neredeyse her şeyi biliyorsunuz. Ancak etkili bir yeniden tasarım için kaçınılması gereken şeyler nelerdir?

Bir web sitesinin yeniden tasarımının riskleri

Elbette, bir web sitesini yeniden tasarlamak risksiz değildir. Bu yüzden bu operasyonun tuzaklarına dikkat edin.

İşte yeniden tasarımın risklerinin bir listesi:

Teknik riskler

Web sitenizdeki özellikle özelliklerdeki büyük değişikliklerin lansmandan birkaç gün sonra teknik sorunlara yol açabileceğini iyi bilmelisiniz.

Trafiğiniz üzerindeki etki

Web sitenizin içeriğini değiştirmenin siteniz üzerinde az ya da çok etkisi olabilir. Gerçekten de, Google'ın yeni içeriğinizi analiz etmesi gerekir, bu da lansmanın başındaki sıralamasını etkileyebilir.

Yeni bir navigasyon

Gezinmenizi değiştirirseniz, web sitenizin eski sürümüne alışkın olan kişiler yeni sürümde kaybolabilir. Sayfalarınızın erişilebilir olduğundan ve ana sayfadan kolayca bulunabileceğinden emin olun.

SEO üzerinde bir etki

SEO, devam eden bir çalışmadır ve mükemmelleşmesi yıllar alır. Linklerin, backlinklerin birikmesi size Google üzerinde yetki verir. Ardından, optimize edilmiş bir strateji oluşturun.

Kullanıcılar rahatsız olabilir

Bir web sitesindeki büyük değişiklikler, kullanıcıları rahatsız edebilir ve olumsuz duygular (dengeyi bozma, nostalji, reddetme vb.) Ardından, kullanıcılar değişiklikleri nasıl uyarlayacaklarını ve entegre edeceklerini bileceklerdir, ancak uyum sağlamak için gereken süreyi hesaba katmanız gerekir.

Web sitenizi yeniden tasarlarken kaçınılması gereken hatalar

Başarılı bir web sitesi yeniden tasarımı için ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken hatalar vardır. Dikkate alınması gereken birçok şey bulunmaktadır:

❌ Mevcut içeriği göz ardı etmek : Mevcut içeriğin analizi, sitenizin güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenmesi için önemlidir.

❌ Çok büyük bir değişiklik yapmak : Tamamen yeniden tasarlamak, kullanıcı veya ziyaretçileri korkutabilir ve kafasını karıştırabilir.

❌ Açıkça tanımlanmış hedeflere sahip olmamak : Bu adım genellikle ihmal edilir, ancak web sitenizi ihtiyaçlarınıza göre uyarlamanız gerekir.

❌ Sadece tasarımı düşünmek : Sitenizin tasarımı elbette önemlidir, ancak her şey değildir! Kullanıcı deneyimi, içerik, güvenlik vb. konuları da göz önünde bulundurun.

❌ Çok hızlı gitmek istemek : Yeni web sitenizin şekillendiğini görmek için acele etmek isteyebilirsiniz. Ancak acele etmek gerekli değildir, bu yüzden sabırlı olun!

❌ Duyarlı bir site yapmamak : 2021'de mobil cihazlar, küresel web sitesi trafiğinin yüzde 54,8'ini temsil ettiğinden, günümüzde duyarlı bir siteye sahip olmak çok önemlidir.

❌ SEO'yu ihmal etmek : Yeniden tasarım elbette organik sıralamanızı etkileyecektir, bu nedenle Google'daki sıralamanızı etkilemek istemiyorsanız ihmal etmemeniz önemlidir.

❌ Takip etmemek : Kimseye haber vermeden web sitenizi yeniden tasarlamanın bir faydası yoktur. Web siteniz yeniden tasarlandıktan sonra iletişim kurmak önemlidir.

Web sitesi yeniden tasarımı, sonuç olarak

Artık web sitesinin yeniden tasarımı hakkında biraz daha bilgi sahibisiniz. Etkili bir yeniden tasarım yapmak için, net hedefler belirleyerek ve mevcut içeriğin hassas bir analizini yaparak onu iyi hazırlamanızı öneririz.

Bunu kendiniz mi yapacaksınız yoksa bir web tasarım ajansı mı kullanacaksınız, karar size kalmıştır.

Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 1777 kelimedir.

Bu makale 2023-03-19 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.