Web siteniz için doğru resimleri nasıl seçersiniz?

Web siteniz için doğru resimleri nasıl seçersiniz?
Web siteniz için doğru resimleri nasıl seçersiniz?

Web sitenizin sayfalarında kullanmayı seçtiğiniz resimler söz konusu olduğunda, unutmayın ki bu, ziyaretçilerle gerçekten başarabilir veya bozabilir. İlk izlenimler gerçekten önemlidir; bu yüzden hangi görselleri kullanacağınızı, amaçlarınızı ve iletmeye çalıştığınız mesajı dikkatlice düşünmelisiniz.

Sadece görsellerinizin görünümü de değil: web sitenizdeki görsellerin sayısı, kullanımı ve boyutu da sadece ziyaretçiler üzerinde değil, web sitenizin performansı üzerinde de etkili olabilir. Bu yazıda, kendi web sitenizde kullandığınız görsellerle doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacağımız bazı ipuçlarını sizinle paylaşacağız.

Bir görüntünün gücü

Bir görüntü, bir mesajı veya duyguyu aktarmada oldukça etkili bir iletişim aracı olabilir ve birinin dikkatini anında çekme, hatta onları itme kapasitesine sahiptir. Örneğin bir web sitesinin ana sayfasını ele alalım, ziyaretçinin zihni önce gösterilen herhangi bir resme odaklanacak ve ardından metin içeriğini işlemeye geçecektir.

Resimlerin amacı

Etkili olması için, bir web sitesinde görüntülenen resimlerin metin içeriğinde aktarılanları tamamlaması ve zorlaması gerekir. Herhangi bir amacı olmayan rastgele bir resmi bir web sayfasına yerleştirmek, ziyaretçilerin dikkatinin dağılmasına ve kafasının karışmasına neden olur; metin içeriğinde iletilen mesaj daha sonra seyreltilecek ve hatta unutulacaktır.

Alakalı ve özgün görseller

Bir web sayfasında kullanılan görsellerin, o web sayfasındaki metin içeriğinin konusuyla alakalı olması gerekir. Bu görsellerin aynı zamanda dürüst ve inandırıcı olması gerekir ki böylece şirketinizin değerlerini yansıtsınlar ve ziyaretçilerde yankı uyandırsınlar ve bağlantı kurabilsinler. Parlak, resimli kartpostal mükemmel görüntüleri kullanmak tamamen yanlış ve yersiz görünebilir. Ziyaretçilerin sizi güvenilir ve orijinal olarak algılamasını istiyorsanız hiç de iyi bir fikir değil.

Görsellerin aşırı kullanımı

Birçok web sitesi sahibi, bilgilendirici ve benzersiz metin içeriği oluşturmayı zor buluyor ve web sayfaları için 'dolgu' olarak görselleri kullanmaya yöneliyor. Görüntüler ve metin arasında dikkatli bir denge kullanmak her zaman kullanılmalıdır. Görüntüler kullanıldığında, metin içeriğinde iletilen mesajı tanıtmak, geliştirmek ve yedeklemek için bir web sayfasında stratejik olarak konumlandırılmalıdır.

Çevrimiçi mağaza resimleri

Hepimiz çevrimiçi alışverişi seviyoruz ve ürünün tam olarak istediğimiz gibi olduğunu görebilirsek kredi kartımıza ulaşmak için daha cazip olacağız. Çoğu e-ticaret web sitesi sahibi, web sitelerinde bir ürünün net, orijinal, birden çok görüntüsünü göstermenin ne kadar önemli olduğunu bilir. Birçoğu, ürünleri farklı açılardan gösterecek ve ayrıntıları yakından görmemizi sağlayan bir yakınlaştırma özelliği kullanacak.

Görüntü kalitesi

Yeni bir web sitesine yatırım yapıyorsanız, gerçekten de yüksek kaliteli görsellere yatırım yapmalısınız. Örneğin, tesisinizi, ürünlerinizi veya bireysel ekip üyelerinizi sergilemek istiyorsanız, profesyonel bir fotoğrafçının hizmetlerini kullanmak muhtemelen en iyisidir. Yaşam tarzı ve genel görseller için, neden Shutterstock gibi bir görsel kitaplığı sağlayıcısı tarafından sunulan uygun fiyatlı yüksek kaliteli görselleri değerlendirmiyorsunuz?

Görüntünün web performansı ve SEO üzerindeki etkisi

Mümkün olduğunda, tüm resimler bir web sitesinde kullanım için optimize edilmelidir. Büyük, sıkıştırılmamış resimler sayfa yükleme sürelerinin yavaşlamasına neden olabilir ve web sitesi site hızını etkileyebilir. Sonuç olarak, bunun SEO çabalarınız üzerinde doğrudan bir etkisi olabilir. Web sitenizde doğru boyutta resimlere sahip olduğunuzda, bunların başlıklar, açıklamalar vb. verilerek SEO için daha da geliştirilebileceğini unutmayın.

Resimlerinizle ilgili yardım

Seçtiğiniz web tasarımcısı, web sitenizin görselleri doğru ve etkili bir şekilde kullandığından emin olmak için yukarıda belirtilen tüm konularda size yardımcı olabilmelidir. Ayrıca, görüntü optimizasyonu ve görüntü SEO etkinlikleri konusunda size yardımcı olabileceklerdir. Bizim gibi birçok web tasarım şirketi, proje maliyetinin bir parçası olarak web sitenizde kullanmak üzere ücretsiz kütüphane stok görselleri de sunar.

Nasıl doğru görsel seçilir?

Doğru görselin seçimi için öncelikle web sitenizin amacını ve hedef kitlenizi belirlemeniz gerekiyor. Bu sayede, doğru mesajı doğru kişiye vermek adına seçilecek olan görseller de daha etkili olacaktır.

Ayrıca, web sitenizin renk paleti ve tasarım öğeleri ile uyumlu olan görseller seçmek de önemlidir. Bu, web sitenizin bütünlüğünü ve profesyonelliğini artıracaktır.

Görsellerin yerleştirilmesi

Görsellerin web sayfasında nereye yerleştirileceği de önemlidir. Görsellerin metin ile uyumlu bir şekilde yerleştirilmesi, web sayfasının okunabilirliğini artıracak ve ziyaretçinin mesajı daha kolay anlamasını sağlayacaktır.

Ayrıca, görsellerin boyutları da dikkate alınmalıdır. Büyük boyutlu görseller, sayfa yükleme süresini artırarak ziyaretçilerin web sitenizden ayrılmasına neden olabilir. Bu nedenle, görsellerin boyutları optimize edilmelidir.

Görsellerin SEO'ya etkisi

Görseller, web sitenizin SEO çalışmalarına da katkıda bulunabilir. Görsellerin dosya adları, başlıkları ve açıklamaları optimize edilerek, web sitenizin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması sağlanabilir. Ayrıca, görsellerin alt etiketleri de arama motorları tarafından okunabilir olduğundan, anahtar kelimelerin burada kullanılması da SEO açısından önemlidir.

Sonuç

Doğru görsellerin seçimi, web sitenizin başarısı için önemlidir. Görsellerin web sitenizin amacı, hedef kitlesi ve tasarım öğeleri ile uyumlu olması, doğru yerleştirilmesi ve optimize edilmesi, web sitenizin performansını artıracak ve ziyaretçilerin kullanıcı deneyimini geliştirecektir.

Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 684 kelimedir.

Bu makale 2023-03-14 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.