Web Site Performans Puanlarınızı Artırmak İçin Önemli Araçlar

Web Site Performans Puanlarınızı Artırmak İçin Önemli Araçlar
Web Site Performans Puanlarınızı Artırmak İçin Önemli Araçlar

Web sitenizin başarısı, kullanıcılarında bıraktığı izlenime bağlıdır. Önemli Web Verileri puanlarınızı optimize ederek kullanıcı deneyimini ölçebilir ve iyileştirebilirsiniz. Temel olarak, bir web vital, Google tarafından belirlenen bir kullanıcı deneyimi ve web performansı kalite standardıdır. Her web vital, bir kullanıcı deneyiminin farklı bir yönünü temsil eder. Sitelerinizi ziyaret eden kullanıcılardan (saha metriği) veya bir laboratuvar ortamından (laboratuar metriği) elde edilen gerçek verilere dayalı olarak ölçülebilir. Aslında, web hayati değerlerini ölçmek için birkaç kullanıcı merkezli ölçüm kullanılır. Onlar da gelişmeye devam ediyor: Erişilebilirliği ve yanıt verebilirliği web vitals olarak yavaş yavaş eklemeye yönelik konuşmalar olduğu için. Aslında, Önemli Web Verileri, bu büyük hayati önem taşıyanlar kümesinin yalnızca bir parçasıdır. İyi Önemli Web Verileri puanlarının, web sitenizin Lighthouse'ta 90'ların üzerinde puan aldığı anlamına gelmediğini belirtmekte fayda var. Yeşil Önemli Web Verileri puanlarına sahipken Lighthouse puanınız oldukça düşük olabilir. Nihayetinde, şimdilik, hem mobilde hem de masaüstünde SEO sıralamasına katkıda bulunan yalnızca ikincisi gibi görünüyor.

Aşağıda ele alınan araçların çoğu yalnızca saha ölçümlerine dayanırken, diğerleri hem saha hem de laboratuvar ölçümlerinin bir karışımını kullanır.

PageSpeed Compare

PageSpeed Compare, bir sayfa hızı değerlendirme ve kıyaslama aracıdır. Google PageSpeed Insights'ı kullanarak tek bir sayfanın web performansını ölçer. Ayrıca, sitenizin veya rakiplerinizin web sitelerinin birden çok sayfasının performansını karşılaştırabilir. Bir web sitesi için laboratuvar ölçümlerini, saha ölçümlerini, sayfa kaynaklarını, DOM boyutunu, CPU süresini ve potansiyel tasarrufları değerlendirir. PageSpeed Compare, arazi ve saha verilerini kullanarak FCP, LCP, FID, CLS ve diğerleri gibi hayati değerleri ölçer.

Oluşturduğu rapor, bir sayfa tarafından yüklenen kaynakları, her kaynak türü kategorisinin toplam boyutunu ve her tür için yapılan istek sayısını listeler. Ek olarak, bir sayfanın yaptığı üçüncü taraf isteklerinin ve kaynaklarının sayısını inceler. Ayrıca önbelleğe alınmış kaynakları listeler ve kullanılmayan Javascript'i tanımlar. PageSpeed Compare, sayfanın DOM'unu kontrol eder ve boyutunu, karmaşıklığını ve alt öğelerini ayrıştırır. Ayrıca bir grafikte kullanılmayan görüntüleri ve düzen kaymalarını da tanımlar. Sitenize düzeltmeler ekleyerek kazanabileceğiniz potansiyel tasarrufları göstermek için sunucu, ağ, CSS, Javascript, kritik içerik ve görüntü optimizasyonlarının grafiğini çizer. Sayfanızın performansını optimize etmek için yapabileceğiniz kaynağa özel öneriler sunar. Örneğin, kullanılmayan CSS'yi kaldırmanızı ve bunun sağlayacağı tasarrufu bir grafikte göstermenizi önerebilir. PageSpeed Compare, web performans raporlarını bir dizi grafikle panoya benzer bir genel bakışta sunar. Rapor oluşturmak için PageSpeed Insights kullandığından, bir kerede en fazla 12 sayfayı karşılaştırabilir ve raporu basit ve okunabilir bir şekilde sunabilirsiniz. Ağ ve CPU, daha gerçekçi koşullar için laboratuvar veri testleri için kısıtlanır.

Toplu Önemli Web Verileri Kontrolü

Experte'nin Toplu Önemli Web Verileri Kontrolü, tüm etki alanında 500 sayfaya kadar tarama yapan ve onlar için Önemli Web Verileri puanlarına genel bir bakış sağlayan ücretsiz bir araçtır. Araç tüm sayfaları taradıktan sonra, her sayfa için Önemli Web Verileri kontrolü yapmaya başlar ve sonuçları bir tabloya döndürür. Her web sayfası testi teker teker yapıldığından testin çalıştırılması biraz zaman alır. Bu nedenle, sonuçlarınızı almak için 15-30 dakika çalışmasına izin vermek gerekir. O zaman ne faydası var? Sonuç olarak, en iyi performans gösteren sayfalara ve en kötü performans gösteren sayfalara ilişkin eksiksiz bir genel bakış elde edersiniz ve değerleri zaman içinde karşılaştırabilirsiniz. Arka planda araç, Önemli Web Verilerini ölçmek için Pagespeed Insights'ı kullanır. Sonuçları Excel, Google E-Tablolar veya Apple Sayfaları için bir CSV dosyası olarak dışa aktarabilirsiniz. Sonuçların döndürüldüğü tablo formatı, web vitals'ın farklı sayfalarda karşılaştırılmasını kolaylaştırır. Testler hem mobil hem de masaüstü için çalıştırılabilir. Alternatif olarak, David Gossage'ın komut dosyalarını paylaştığı ve komut dosyasını herhangi bir harici araç veya hizmet olmadan manuel olarak çalıştırmak için bir API anahtarının nasıl alınacağı ile ilgili Core Web Vitals puanlarını toplu olarak nasıl gözden geçirilir başlıklı makalesine de göz atabilirsiniz.

Treo Site Speed

Toplu Önemli Web Verileri kontrolü için biraz daha gelişmiş bir seçenek arıyorsanız, bu araç ihtiyaçlarınızı iyi bir şekilde karşılayacaktır. Treo Site Speed ayrıca Chrome UX Raporu, Lighthouse ve PageSpeed Insights'tan alınan verileri kullanarak site hızı denetimleri gerçekleştirir. Denetimler, çeşitli cihazlar ve ağ koşullarında gerçekleştirilebilir. Buna ek olarak, Treo ile site haritanızdaki tüm sayfalarınızın performansını izleyebilir ve hatta performans gerilemeleri için uyarılar ayarlayabilirsiniz. Ek olarak, web sitenizin performansıyla ilgili aylık güncellemeler alabilirsiniz.

Treo Site Speed ile bir web sitesini rakiplerle karşılaştırabilirsiniz. Treo'nun oluşturduğu raporlar kapsamlıdır, cihazlara ve coğrafyaya göre ayrılmıştır. Parçalı ve etki alanı ve sayfa düzeylerinde kullanılabilirler. Bir API kullanarak raporları dışa aktarabilir veya verilerine erişebilirsiniz. Onlar da paylaşılabilir.

WebPageTest Önemli Web Verileri Testi

WebPageTest, elbette, kendi başına bir performans testi paketidir. Yine de sağladığı faydalı özelliklerden biri, Core Web Vitals ölçümlerinin ve sorunlu alanlara yönelik işaretçilerin ve bunların nasıl düzeltileceğinin ayrıntılı bir dökümüdür.

Kümülatif Düzen Kaydırma Hata Ayıklayıcıları (CLS)

Temel olarak, CLS Hata Ayıklayıcı, CLS'yi görselleştirmenize yardımcı olur. Sayfaları yüklemek ve CLS'lerini hesaplamak için Chromium'daki Layout Instability API'yi kullanır. CLS, hem mobil hem de masaüstü cihazlar için hesaplanır ve tamamlanması birkaç dakika sürer. Test sırasında ağ ve CPU kısıtlanır ve sayfalar ABD'den istenir. CLS hata ayıklayıcı, görünüm alanı öğelerinin nasıl değiştiğini gösteren animasyonlarla bir GIF görüntüsü oluşturur. Oluşturulan GIF, düzen kaymalarını pratik olarak görselleştirmede önemlidir. CLS'ye en çok katkıda bulunan öğeler, boyutlarının ve düzeninin görsel olarak değiştiğini görmek için karelerle işaretlenmiştir. Ayrıca CLS puanlarıyla birlikte bir tabloda listelenirler. CLS başlangıçta bir laboratuvar metriği olarak hesaplansa da CLS hata ayıklayıcı, CLS ölçümlerini Chrome UX Raporundan da alır. O halde CLS, son 28 günün yuvarlanan ortalamasıdır. CLS hata ayıklayıcı, çerez geçiş reklamlarını yok saymanıza olanak tanır - ayrıca belirli ülkeler için de raporlar oluşturabilirsiniz. Alternatif olarak, Layout Shift GIF Generator'ı da kullanabilirsiniz. Araç, web sayfasında veya bir komut satırı aracı olarak mevcuttur. CLI aracıyla, görünüm genişliği ve yüksekliği, sayfaya sağlanacak çerezler, GIF çıktı seçenekleri ve CLS hesaplama yöntemi gibi ek seçenekler belirleyebilirsiniz.

Polipan Web Verileri

Geliştirme sırasında Önemli Web Verileri puanlarınızı yakınınızda tutmak istiyorsanız, Polypane Web Verileri incelemeye değer harika bir özelliktir. Polypane, web geliştirme için erişilebilirlik, duyarlı tasarım ve en son olarak performans ve Önemli Web Verileri için araçlar içeren bağımsız bir tarayıcıdır. Her sayfa için Web Verileri puanlarını otomatik olarak toplayabilirsiniz ve bunlar daha sonra sayfanızın altında gösterilir. Araç ayrıca LCP görselleştirmesi sağlar ve düzen kaymalarını da gösterir.

Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 973 kelimedir.

Bu makale 2023-03-29 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.