Sosyal Medyanın Avantaj ve Dezavantajları 2021

Sosyal Medyanın Avantaj ve Dezavantajları 2021
Sosyal Medyanın Avantaj ve Dezavantajları 2021

Sosyal medyanın ortaya çıkışı, dünyayı kendi etrafında döndürmeye başladı. İnsanların arkadaşları ve akrabaları ile gerçek zamanlı olarak iletişim kurmasına izin verdi. İnsanlara resimler ve anlık görüntülerle kendilerini farklı şekillerde ifade etme şansı verdi. Ve şimdi markalara ve işletmelere insanlara daha önce hiç mümkün olmayan bir şekilde ulaşma fırsatı verdi.

Bu makalede, sosyal medya pazarlamasının avantaj ve dezavantajlarını ortaya çıkaracağız.

Önce sosyal medya pazarlamasının olumlu yönlerinden bahsedeceğiz, ardından sosyal medya platformlarında reklamcılığın getirdiği dezavantajlardan bahsedeceğiz. Hadi başlayalım.

Sosyal Medyanın Avantajları

Pazarlama için sosyal medyayı kullanmanın en büyük avantajlarından biri, dünyanın her yerinden milyonlarca insana ulaşmanıza ve onları hedeflemenize yardımcı olma kapasitesidir. İster belirli bir bölge, ülke, şehir veya yerellik olsun sosyal medya, en küçük kitleyi bile hedeflemenize ve pazarlamanıza yardımcı olma potansiyeline sahiptir.

1: Geniş bir kitle tabanını hedefleyebilirsiniz

2021 itibariyle, sosyal medya platformları aşağıdaki kullanıcı sayısına sahiptir:

·        Facebook: 2,85 milyar kullanıcı

·        YouTube: 2 milyar kullanıcı

·        Twitter: 350 milyon kullanıcı

·        Instagram: 958,5 milyon kullanıcı

·        LinkedIn: 893 milyon kullanıcı

Her platformda istikrarlı bir artış yaşanırken, sosyal medya kullanıcı sayısının önümüzdeki yıllarda istikrarlı bir şekilde artması bekleniyor. Bu, daha fazla insana ulaşabildikleri için sosyal medya pazarlamasına güvenen iş organizasyonları için büyük bir avantajdır.

Bu durum, sosyal medya pazarlaması ile tüm sosyal medya platformlarında farklı yaş kategorilerinden farklı kullanıcıları hedeflemeniz için büyük bir fırsat olduğu anlamına gelir.

2: Reklam özelleştirme seçenekleri

Sosyal medya pazarlamasını çekici bir pazarlama seçeneği yapan şey, beraberinde gelen özelleştirme seçenekleridir. Örneğin, çoğu sosyal medya platformu, günlük reklam bütçenizi seçmenize ve hedef kitlenizi seçmenize izin verir.

Bazıları reklam özelleştirme seçeneklerini geliştirerek, bir ürün veya hizmet satmaya çalışan pazarlamacılar için bir altın madeni haline getirdi.

İki sosyal medya devi tarafından sunulan bazı Reklam özelleştirme seçeneklerine örnekler:

Facebook:

·        Facebook'ta yaşadıkları yer, cinsiyet, yaş kategorisi, iş unvanı, siyasi eğilimleri ve doğum günü, mezuniyet, nişan tarihi veya evlilik yıldönümü gibi belirli yaşam olaylarına göre hedef demografinize Facebook'ta reklam verebilirsiniz.

·        Facebook'taki insanları alışveriş davranışlarına, ilgi alanlarına, etkinliklerine ve beğendikleri sayfalara göre de hedefleyebilirsiniz.

·        Ayrıca Facebook, insanları gelir düzeylerine göre hedeflemenize de olanak tanır. Dolayısıyla, pahalı bir ürün satıyorsanız, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alabilecekleri stratejik olarak hedeflemek için tercih ettiğiniz kitleyi ve gelir seviyelerini seçebilirsiniz.

Instagram:

·        Instagram, sosyal medya pazarlaması için bir başka ünlü platformdur. Kişileri yaş kategorilerine ve ikamet ettikleri şehir, eyalet ve ülkeye göre hedeflemenize olanak tanır. Günlük reklam bütçenizi belirleyebilir ve hedeflemek istediğiniz kişi sayısını seçebilirsiniz.

·        Ayrıca, reklamcılık ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, 'Daha Fazla Bilgi Edinin', 'Web Sitesini Ziyaret Edin', 'Instagram Profilini Görüntüle' ve Şimdi Alışveriş Yapın 'gibi farklı CTA seçeneklerini de seçebilirsiniz. İnsanları istediğiniz web sitesine veya web sayfasına yönlendirmek için hedef URL'nizi de seçebilirsiniz.

3: Reklamlarınızın performansını izleyebilir ve optimize edebilirsiniz

Bir reklam kampanyası başlattınız, reklam bütçenizi belirlediniz ve kampanyanızı yürüttünüz. Şimdi ne olacak? Bir sonraki mantıklı adım nedir?

Takip.

Sosyal medya reklamlarınızın performansını izleyemiyorsanız, erişimini ölçeklendiremez veya dönüşüm hedeflerinizi karşılayamazsınız. Sosyal medya pazarlamasının güzelliği, reklamlarınızın reklamını yaptığınız platformda nasıl performans gösterdiğini izlemenize izin verme kapasitesindedir.

Analiz raporlarına dayanarak, reklamlarınızı değiştirebilir, maksimum çekişi nerede elde ettiğinizi değerlendirebilir ve reklamlarınızın performansını ölçeklendirmek için somut bir eylem planı oluşturabilirsiniz. Reklam takibi olmadan bu mümkün olmayacak. Bu nedenle, bunu dışarıdaki tüm pazarlamacılar için mümkün kıldığı için sosyal medya pazarlamacılığına teşekkür etmenin tam zamanı!

4: Sosyal Medya Pazarlaması uygun maliyetlidir

Sosyal medyayı pazarlama için kullanmanın diğer avantajları, maliyet etkinliğidir.

Basılı medya veya TV reklamları gibi geleneksel reklam seçenekleriyle karşılaştırıldığında inanılmaz derecede bütçe dostudur. Ancak bununla birlikte, yalnızca reklam harcamalarını etkili bir şekilde kullanmayı bilen pazarlamacılar için uygun maliyetli.

Sosyal medya pazarlaması, izlenmeden bırakılırsa pazarlama bütçenizi hızla harcayabileceğiniz için, gerektiğinde ne zaman geri çekileceğini bilen profesyoneller tarafından en iyi şekilde yönetilen reklamcılıktır.

Bununla birlikte, sosyal medya pazarlamasının diğer pazarlama biçimlerinden nispeten daha ucuz olduğu göz önüne alındığında, size bütçelenmiş bir fiyata çalışan bir pazarlama taktiğini deneme ve tanımlama olanağı sağlar. Ve doğruyu söylemek gerekirse, bu tüm farkı yaratır!

5: Sosyal Medya Pazarlaması, web sitenize trafik çekmenize yardımcı olur

Sosyal medya pazarlaması, yaratıcı seçenekler aracılığıyla web sitesi trafiğini çekmenize yardımcı olur.

Örneğin, sosyal medya pazarlaması bir CTA seçeneği sunar. Açılış sayfanız, ürün sayfanız, e-ticaret mağazanız veya sosyal medyadaki şirket sayfanız olsun insanları seçtiğiniz hedefe yönlendirmek için bu CTA seçeneğini kullanabilirsiniz.

Başka bir deyişle, web sitenizin trafiğini katlanarak ölçeklemek için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, açılış sayfanızın uygun olmasını sağlamaktır, böylece web sitesi ziyaretçileriniz onu daha fazla keşfetmeye motive olurlar. Bunun olmasını sağlamak için, ilgi çekici web sitesi içeriği yazın, doldurucu kelimelerden kaçının ve web sitenizdeki gereksiz açılır pencereleri kaldırın. Bu, ziyaretçilerinizin web sitesinde gezinmesini daha da teşvik edecek kullanıcı deneyimini geliştirecektir.

Üstelik bir adım öne geçerek tüm web sitesi sayfalarınızı, özellikle bir ürün veya hizmet sayfasını optimize edebilirsiniz. Bu durum, web sitenizin ziyaretçisini, web sitenizde gördüklerini beğenirlerse bir satın alma işlemi yapmaya teşvik edecektir.

6: Sosyal Medya Pazarlaması marka bilinirliğinizi artırır

Sosyal medya pazarlama girişiminizin izleyici katılımı, marka takipçisi veya satış yapmanıza yardımcı olacağına dair kesin ve hızlı bir kural yoktur.

Ancak sosyal medya pazarlamasına yatırım yapan şirketler, sosyal medya pazarlamacılığına girmeyen bir şirketin başaramadığı şekillerde marka bilinirliği oluşturabilirler.

İnsanlar aşina oldukları şeyleri tanımaya ve güvenmeye bağlıdırlar. Birçok yönden, sosyal medya pazarlamasının sizin için yaptığı şey budur. SMM, reklamlarınızı kitlenize defalarca göstererek, markanızı tanımak ve hatırlamak için kullanıcınızın zihnini eğitir.

Dolayısıyla, hedef kitleniz markanızdan hemen bir şey satın almıyor olsa da markanızı hatırlayacaklar. Bu nedenle, markanıza daha önce hiç görmedikleri veya duymadıkları yeni markalara güvenme olasılıkları daha yüksektir. Dolayısıyla, hedef kitlenizi hemen müşteriye dönüştürmeseniz bile, sosyal medya pazarlaması onlara bir iz bırakır ve onları gelecekte markanızın potansiyel müşterileri olmaları için eğitir.

Yani, düşündüğünüzde, sosyal medya pazarlamasının avantajları var. Hiçbir şey değilse, marka bilinirliği oluşturmanıza yardımcı olur ve marka sadakati oluşturmak ve satış yapmak gibi dönüşüm hedefleriniz hemen karşılanmasa bile yerleşik bir marka olmanızı sağlar.

7: Değerli müşteri iç görülerini ortaya çıkarabilirsiniz

İş dünyasında kazanmak tamamen müşteri ruhunu ve davranışını anlamakla ilgilidir ve sosyal medya size rakiplerinize karşı kazanma avantajı sağlar. Çeşitli reklam araçları sayesinde, müşterileriniz hakkında işinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz değerli bilgilere erişebileceksiniz.

Verilerin güç olduğu bir dünyada, kullanıcı verilerinin hazır kullanılabilirliği, akıllı iş kararları vermenize yardımcı olabilir. Sosyal medya kampanyalarınızın performansını izleyebilecek, kullanıcıların reklamlarınızla nasıl etkileşim kurduğunu anlayabilecek ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlayabileceksiniz. Bu bilgileri kullanarak pazarlama stratejinizde çok ihtiyaç duyulan değişiklikleri yapabilirsiniz.

Sosyal Medyanın Dezavantajları

Sosyal Medya Pazarlaması, birçok avantajına rağmen, kendine özgü eksilere sahiptir. Madalyonun iki yüzü gibi, sosyal medya pazarlamasının da hem iyi hem de kötü yanları vardır.

Şimdi sosyal medya pazarlamasının dezavantajlarını inceleyeceğiz. Hadi başlayalım.

1: Sosyal Medya Pazarlaması çok zaman ve planlama gerektirir

Pek çok avantajına rağmen, sosyal medyanın birçok dezavantajı vardır.

Sosyal medya pazarlamasının en önemli dezavantajı zaman almasıdır. Çaba gerektirir. Ve onu mükemmelleştirmek için bir sabır okyanusu gerektirir.

Takipçiler edinmek, gönderilerinize beğeni ve bağlılık çekmek ve bir marka sadık ordusu oluşturmak için sosyal medya pazarlama stratejinize çok zaman ayırmanız gerekir. İnovasyon yapmanız, içerik oluşturmanız, yayınlamanız ve izleyicilerinizle düzenli olarak etkileşim kurmanız gerekir.

Bu, adanmış çaba, planlama ve uzun vadeli bir strateji gerektirir. Sosyal medya takviminizi aylar önceden planlamanız ve sosyal medyaya zaman ayırmanız gerekiyor.

Bunu şirket içinde yapacak zamanınız veya kaynaklarınız yoksa, işi sizin için yapabilecek profesyonel bir sosyal medya pazarlama ajansı ile çalışmak isteyebilirsiniz.

2: Yavaş yatırım getirisi

Yukarıda belirttiğimiz gibi, sosyal medyanın sonuçları göstermesi uzun zaman alıyor. Sosyal medya pazarlamasının bir başka dezavantajı, mükemmelleştirmeniz uzun zaman aldığı için anında sonuç görmemenizdir.

SMM çabalarınızın başarısı, sosyal medya kampanyalarınızın genel performansına bağlıdır. Sosyal Medya Pazarlama yatırımlarınızın sonuç getirip getirmediğini bilmek için önemli bir süre içinde birden fazla içerik göndermeniz, fazla mesai performanslarını izlemeniz ve etkinliğini değerlendirmeniz gerekecektir.

Bu, anlık sonuçları görmek isteyen işletmeler için önemli bir dezavantajdır. Tek çıkış yolu sabırlı olmaktır. Sonuçta, etkili bir SMM kampanyasının sonuçları çok büyük olabilir ve sabırsızlığınızın sosyal medyadaki işletmenizin büyümesini engellemesini istemezsiniz!

3: Rakiplere Maruz Kalma

Sosyal medyanın herkese açık olması her zaman aleyhinize olacaktır. Başta sosyal medyadaki iş hesapları olmak üzere tüm hesaplar tüm sosyal medya kullanıcılarına açıktır.

Buradaki sorun herkesin birbirinin sosyal medya stratejisini kopyalayabilmesidir. Bir yandan rekabetinizi inceleyebilir ve stratejilerini uyarlayabilirsiniz, diğer yandan onlar da yapabilirler. Bu, işletmenizin kazıklanma riskiyle karşı karşıya olduğu anlamına gelir çünkü fikirleriniz her zaman alınmaya hazırdır.

Tek çıkış yolu, sosyal medyada olabildiğince yenilikçi olmaktır ve bu her zaman kolay değildir. Bu nedenle, sosyal medyanın açık doğası ve size bıraktığı rakiplere maruz kalma, sosyal pazarlamanın önemli bir dezavantajıdır.

4: Negatif geri bildirime maruz kalma

Sosyal medya, sosyal paylaşım için açık bir platformdur. Facebook, Instagram veya Twitter olsun insanlar düşüncelerini ve deneyimlerini bu platformlarda paylaşma eğilimindedir. Bu, işletme sahipleri ve markalar için büyük bir sosyal medya dezavantajıdır, çünkü müşterilerinizden olumsuz geri bildirim alma riskiyle karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir.

Bir yandan, çok fazla sosyal medya nüfusu taşıdıkları için, günümüzün etkileyicileri tarafından sosyal medyada benzer sorunlar büyütülürse, aşırı derecede olumsuz yorumlar markanızın itibarını mahvedebilir.

Etkileyicinin markanız hakkında olumsuz bir şey söylediğini varsayalım; Etkilenebilir takipçiler, işletmeniz hakkında olumsuz bir algı oluşturabilir. Bu takipçilerin zaten müşterileriniz olması satışları etkileyebilir veya ürün veya hizmetlerinizi satın almalarını engelleyebilir.

Öte yandan, kullanıcılarınızdan gelen olumsuz yorumları olumlu bir adımda alabilirsiniz. Sosyal medyada olmak, hedef kitlenizin markanız hakkındaki düşüncelerini izlemenize yardımcı olur ve ürün veya hizmetinizin nerede geride kaldığını size söyler. Bu bilgileri değerlendirebilir, olumsuzlukları belirleyebilir ve ürün ve hizmetlerinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Yani bir bakıma sosyal medyanın açık uçlu olmasının onu sosyal medya pazarlamasının hem bir avantajı hem de dezavantajı haline getirdiğini söyleyebiliriz.

5: Potansiyel Halkla İlişkiler kâbusu

Sosyal medyada olanlar sosyal medyada kalır. . . pek değil, ama insanlar hatırlıyor!

Bu nedenle sosyal medya platformlarında paylaştığınız içerik konusunda dikkatli olmalısınız. Sosyal aktivizm ve politik doğruluğun günün normu haline gelmesiyle, markaların ve işletmelerin 'uyanık', anlayışlı ve halkın hissiyatına saygılı kalması son derece önemli hale geldi.

Çekişmeli bir şey yayınlarsanız, sorun sosyal medyada orman yangını gibi yayılabilir ve çok sayıda kamuoyu tepkisi ve eleştirisi alabilirsiniz.

Sosyal medyadaki çekişmeli bir gönderiyi silmeye çalışsanız bile, tamamen ortadan kalkmayacaktır çünkü şansı, yüzlerce ekran görüntüsünün zaten dolaşmış olmasıdır. Böylelikle, tüm mesele kontrolden çıkabilir ve göz açıp kapayıncaya kadar bir PR kabusuna dönüşebilir. Bu durum, basına ve hasar kontrolü için çok fazla şirket harcamasına neden olabilir.

6: Nitelikli Uzmanlara Parasal Yatırım

Uzman rehberliğinin yardım ellerini kullanırsanız, çoğu sosyal medya pazarlama stratejisi başarı için ayrılmıştır. Ancak bu, ağır bir fiyat etiketi ile birlikte gelir.

Sosyal medya pazarlamasına yatırım yapma konusunda ciddiyseniz, bir sosyal medya stratejisti tutmanız gerekecektir. Ek olarak, görsel olarak çekici sosyal medya reklam öğeleri oluşturmak ve güçlü başlıklar yazmak için uzman grafik tasarımcıları ve metin yazarları tutmanız gerekecektir.

Bu parasal yatırımlar, maaşlarını ödemekten daha pahalıya mal olacaktır. Reklam harcamaları ve yaratıcılık araçları için de para harcamanız gerekecek.

7: Güvenlik ve Gizlilik Politikası Sorunları

Sosyal medya pazarlamasını kullanmanın yedinci büyük dezavantajı, beraberinde gelen güvenlik ve gizlilik politikası sorunlarıdır. Çeşitli sosyal medya platformlarında bir reklam veren olarak kaydolduğunuz da hem özel hem de kamuya açık bilgileri vermeniz gerekir. Bu, sizi bir rakip için çalışan yüz milyonlarca bilgisayar korsanından gelen veri sızıntılarına karşı savunmasız hale getirir.

Sonuç

Bu makalede tüm olası sosyal pazarlama avantajlarını ve dezavantajlarını inceledik. Olası dezavantajlarına ve oluşturabileceği risklere rağmen, sosyal medyanın işletme sahiplerinin elinde mükemmel bir araç olduğuna inanıyoruz. 

Sosyal medya pazarlamasına yatırım yapmıyorsanız 21. yüzyılda bir işletme olamazsınız çünkü gerçek şu ki rakipleriniz aktif olarak SMM stratejilerine yatırım yapıyor olacak. Ayak uyduramamanız, rakiplerinizin her zaman önde olacağı anlamına gelebilir.

Bu nedenle, bir sosyal medya pazarlama stratejisi için yol haritası hazırlamanızı öneririz. Bu, hedef kitlenize ulaşmanıza, markanızı ideal demografinizle tanıştırmanıza ve onları etkili bir şekilde hedeflemenize yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 1717 kelimedir.

Bu makale 2021-01-28 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Sosyal Medya

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.