Sosyal Medya Pazarlama Etiği

Sosyal Medya Pazarlama Etiği
Sosyal Medya Pazarlama Etiği

Sosyal medya da kalıcı olmak için uzun zamandan beri sosyal medya pazarlama etiği hakkında sürekli makaleler yayınlıyoruz. Sonuç olarak, pazarlamacılar sosyal medya platformlarında sürekli olarak strateji ve taktikler ayarlıyor. 

Çoğu pazarlama yerinde olduğu gibi, dijital pazarlama tatsız uygulamalara karşı bağışık değildir. Sosyal medya pazarlama etiği, platformlar büyümeye devam ederken hem pazarlamacıları hem de tüketicileri zorlamaktadır. 

Bu pazarlama etiği, müşterilerin işletmenizi nasıl gördüğünü belirleyebilir. Veri gizliliği, önyargı ve şeffaflık gibi etik konular, sosyal medya pazarlama kampanyalarınızı oluştururken dikkate almanız önemlidir. 

Etiği Anlamak

İş etiği, şirketlerin itibarlarını inşa ettikleri bir temeldir. Bir şirketin etiği müşteri ile şirket arasında güven tesis eder. Etik uygulamalarınız konusunda şeffafsanız, müşteriler fark edecektir. Bu kadar basit. 

Etik, genel olarak ahlaki ilkelerle ve neyin "doğru" neyin "yanlış" olduğu ortak bir kavramla ilgilidir. Sonuç olarak sosyal medya pazarlama etiği, işletmelerin uyması gereken katı bir zorunluluklar dizisi değildir. Bunun yerine, bunlar yazılı olmayan bir davranış kurallarıdır. 

Müşterileri finansal kazanç elde etmek için aldatmak etik olarak yanlıştır. Öte yandan, dürüst etkileşimler yoluyla güven tesis etmek etik bir kazançtır ve sizi finansal kazanca yönlendirmesi daha olasıdır.

Takdire şayan pazarlama etiği uygulamanız, özellikle günümüzün sosyal sorumluluk ortamında çok önemlidir. 

Etik Sosyal Medya Pazarlaması için 4 İpucu

Pazarlama etiği yüzeysel olarak oldukça basittir: Yalan söyleme, aldatma ve insanları sömürme. Geleneksel pazarlama kampanyaları için yapacağınız etik seçimler, sosyal medya kampanyaları için de geçerlidir.

Aradaki fark, sosyal medya pazarlamasının genellikle daha geniş ve daha acil bir etkiye sahip olmasıdır. Sandığınız şey masum bir gönderi viral hale gelebilir ve serpinti ile başa çıkmak zorundasınız. Bu nedenle, etik sosyal medya pazarlaması için bu ipuçlarını takip etmek yararlıdır .

1. Dürüst Olun

  • Sosyal medya pazarlamanızda yalan söylemeyin. Bu, ürününüz veya hizmetiniz hakkında gerçeği söylemek kadar basit. Dürüstlük, marka kişiliğinize ve müşterilerle iletişim biçiminize kadar uzanır. 
  • Samimiyetsiz olduğunuzda şüphe ve güvensizlik yaratırsınız. Ne sunabileceğinizi abartmayın ve bilgileri çarpıtmayın. Bunun yerine, ürün veya hizmetinizin değeri ve kullanışlılığı konusunda dürüst olun.

2. Şeffaf Olun

  • Sosyal medya pazarlamasında şeffaflık bir zorunluluktur. Pazarlamanızın ardındaki nedenlerin abartılı ve açık olması gerekmez, ancak niyetlerinizi kurnaz içeriğin arkasına saklamaya çalışmayın. 
  • Dijital çağda çevresel, ticari ve politik bağlantıları bulmak kolaydır. Tüketiciler, şirketleri etik ve ahlaki konulara uyumlarına göre yargılamakta hızlıdır. Mümkün olduğunca bağlı kuruluşlarınız hakkında şeffaf olun.

3. Duyguları İstismar Etmeyin

  • Bazıları, eylemi motive etmek için duyguları sallamanın temel pazarlama sanatı olduğunu söyleyebilir. Bu insanlar yanlış olmaz. Bununla birlikte, duygusal faktörlere başvurmakla duyguları kendi çıkarınız için sömürmek arasında bir çizgi vardır.
  • Sıcak düğme sorunları ve sıkıntılı zamanlar, ürününüzü tanıtmak için uygun anlar değildir.  

4. Verilerden Ödün Vermeyin

  • Tehlikeli veriler ve çevrimiçi veri güvenliği hassas bir konudur. Bir yandan şirketler, pazarlama kampanyalarında ince ayar yapmak ve hedef kitlelerine daha iyi ulaşmak için on yıllardır kullanıcı verilerini satın alıyor. Öte yandan, tüketici açısından, verilerinizin bilginiz olmadan şirketlere satılması adil görünmüyor.
  • Sosyal medya pazarlama kampanyalarınızı beslemek için kullanıcı verilerini satın almak ve kullanmak etik açıdan gri bir alandır. Bunun yerine, hedef kitlenizi ve takipçilerinizi organik bir şekilde oluşturmaya çalışın, böylece verilerini paylaşmayı seçen insanlara pazarlayabilirsiniz, böylece işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirler.
  • Ayrıca, sosyal medya aracılığıyla kişisel verileri asla açıklamamalı veya kullanmamalı. Bu çok kötü bir iş ahlakı. 

Etik sosyal medya pazarlaması geniş kapsamlı, incelikli bir konudur. Dürüst ve şeffaf olmak ve insanların duygularını veya verilerini istismar etmemek buzdağının yalnızca görünen kısmıdır. 

Kötü Sosyal Medya Pazarlama Hatalarına Örnekler

Hala sosyal medya pazarlama etiğinin neye benzediğinden emin değil misiniz? Neyse ki, birçok şirket bu suları sizden önce aştı ve hatalarından ders almak çok kolay.

Cheerios ve Prince'in ölümü - Müzisyenin 2016'daki ölümünün ardından Cheerios, markalarını Prince'in ölümüne bağlamanın iyi bir fikir olduğunu düşündü. Şirket, mor bir "Huzur içinde yatsın" resmini , "içinde" kelimesindeki noktanın yerini alan mısır gevreği ile değiştirdi. Hayranlar ve müşteriler mutlu değildi. 

Güvercin ve ırk dönüşümü - Dove, kabul ve güzelliğe odaklanan vücut pozitifliği kampanyalarıyla başarı gördü, bu nedenle bir sosyal medya reklamında, Dove losyonunu kullandıktan sonra beyaz bir kadına dönüşen renkli bir kadının yer alması şaşırtıcıydı . 

Bu örneklerin her ikisi de genellikle pazarlamalarına etik bir yaklaşımı olan şirketlerin yanlış adımlarıdır. Bu, dijital odayı yanlış okumanın ve markanızı sosyal medya aracılığıyla olumsuz olarak konumlandırmanın ne kadar kolay olabileceğini gösteriyor.

Harika Sosyal Medya Pazarlama Kazançlarına Örnekler

Etik nabzı atan pek çok sosyal medya pazarlaması örneği var. Bu, pazarlamacılar bir şirketin ürün veya hizmetinin ihtiyaç duyulan bir zamanda iyi bir şekilde kullanılabileceğini fark ettiğinde yapılır. Airbnb ve Netflix, son pandemi sırasında iyi etik sosyal medya pazarlamasına iki örnektir. 

Airbnb, COVID-19 ile mücadele eden çalışanları barındırmaya yardımcı oluyor  - Airbnb, pandemi sırasında geçici barınmaya ihtiyaç duyan ev sahipleri ve 100.000 COVID-19 çalışanını birbirine bağlamak için benzersiz bir konuma sahip ve son bir sosyal medya kampanyası aracılığıyla tam olarak bunu desteklediler . Şirket, ücretsiz veya sübvansiyonlu konaklama sağlamayı amaçladı ve bu durumu istismar etmedi.

Netflix, insanları akıl sağlığı uzmanlarıyla buluşturuyor - Netflix, salgın sırasında sosyal medyayı etik bir şekilde ele aldı. Son "Wanna Talk About It?" kampanyası , güvenilir akıl sağlığı uzmanlarıyla içerik ve tartışmaları sergilemek için Instagram ile yapılan bir ortaklıktı.

Etik Pazarlama Gelecek

Sosyal medya pazarlamanızı etik bir bakış açısıyla yönetmek gerçekten oldukça basit.

Dahası, tüketiciler etik pazarlama uygulayan işletmelerle bağlantı kurar. Markalar, insanların yaşamlarına daha fazla dahil olabilir ve tüketiciler, güvenebilecekleri markalarla aynı şeyi yapmak ister. Etik sosyal medya pazarlamasını uygulamanın hiçbir dezavantajı yoktur, ancak düşünceli olmaya zaman ayırmanızı ve yol boyunca başkalarının bakış açılarını davet etmenizi gerektirir.

Sosyal Medya Reklam Yönetimi hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 782 kelimedir.

Bu makale 2021-01-19 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Sosyal Medya

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.