Sayfa Dışı SEO Nedir?

Sayfa Dışı SEO Nedir?
Sayfa Dışı SEO Nedir?

E-ticaret, çevrimiçi etkileyici veya hatta gerçek bir mağaza gibi fiziksel bir varlığı olan herhangi bir çevrimiçi varlığınız varsa, Arama Motoru Optimizasyonu'nun (SEO) ne olduğunu kesinlikle duymuşsunuzdur. SEO'nun işletmelere nasıl yardımcı olabileceğini biliyorsunuz, ancak çoğu işletme sahibi gibiyseniz, tam olarak nasıl olduğunu bilmiyor olabilirsiniz.

Web sitesi yapmak kolay görünebilir, ancak bir web sitesi oluşturmak ve bir web sitesini başarı için optimize etmek çok farklı iki şeydir. Çevrimiçi arenadan aradığınızı yakalamak için SEO'nun temellerini anlamanız gerekir.

SEO iki alan içerir: sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO. Bugün sayfa dışı SEO'nun ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve işletmenizin başarılı olmasına nasıl yardımcı olduğunu tartışacağız.

Temeller

Her çevrimiçi varlığın gelişmek ve başarılı olmak için bir pazarlama stratejisine ihtiyacı vardır. Tüm dünyadaki içeriği oluşturabilirsiniz, ancak yeterli görüntüleme ve etkileşim olmadan hiçbir önemi yoktur.

SEO, sitenize organik trafik çekmeyi hedefler. Organik trafik birkaç faktöre bağlıdır, ancak SEO, sitenizin ilgili aramalar ve bağlantılar yoluyla kolayca bulunmasını sağlayarak organik trafik yönlendirir.

Sayfa içi SEO, web sitenizde yaptığınız her şeydir, sayfa dışı SEO ise sıralamanızı iyileştirmek için web sitenizin dışında yaptığınız her şeydir. Her ikisi de son derece önemlidir, ancak şimdilik sayfa dışı unsurlara odaklanalım.

Etki Alanları

Sayfa dışı SEO'nuzu oluşturmanın yollarından biri, etki alanlarına atıfta bulunmaktır. Web sitenizi ve içeriğinizi oluşturabilirsiniz, ancak web sitenizin başka bir yerde geçerli olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Doğrudan sitenize işaret eden bir bağlantısı olan başka bir web sitesi olan yönlendiren etki alanı, backlink olarak adlandırılır ve geldiği web sitesine ise yönlendiren alan adı denir.

Sitenizden daha yüksek bir Alan Otoritesi (AO) sıralamasına sahip olduğunuzda, geri bağlantılarınızla yönlendiren alan adlarına sahip olmak yararlıdır. Sitenize yönlendiren alan adlarının sayısını genellikle bilemezsiniz, ancak bu bilgileri sağlayabilen ücretsiz çevrimiçi kaynaklar vardır. Ayrıca, benzersiz yönlendiren alan adlarının sayısı ile sitenizin sıralaması arasında güçlü bir ilişki vardır, bu nedenle bu geri bağlantıları oluşturmak SEO için oldukça önemlidir.

Bağlantı Yetkilisi

Yönlendirilen alanın ağırlığını dikkate alın - daha yüksek sıralamaya sahip olanların bağlantı yetkisi daha yüksektir. Bu nedenle, daha yüksek otoriteye sahip bir bağlantı, sıralamanız için daha düşük otoriteye sahip bir bağlantıdan daha değerlidir.

Sitenizin DA sıralaması 40 ise, sıralaması 40'tan yüksek, tercihen çok daha yüksek olan yönlendiren alanlardan geri bağlantılar istersiniz. DA ne kadar yüksek olursa, Google o bağlantıya o kadar fazla yetki verir ve böylece sıralamanız yükselir.

Dofollow vs Nofollow

Nofollow bağlantılar, sayfa sıralamasına katkıda bulunmazken dofollow bağlantılar yapar. Nofollow bağlantıları ücretli, tanıtım amaçlı bağlantılarla ilişkilendirilir. Örneğin, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak için bir kuruluşa bağlıysanız, bu bağlantılar nofollow olmalıdır (ve açıklamaları içermelidir).

Alternatif olarak, kendi başınıza bir makale yazıyorsanız ve içerikten kazanç sağlamıyorsanız, bağlantıları dofollow bağlantıları olarak dahil edebilirsiniz. Nofollow bağlantıları yine de yönlendirme trafiği gönderebilir, ancak aynı sıralama değerine sahip değillerdir.

Bağlantı Metni ve Alaka Düzeyi

Bir yönlendirme alanı bağlantınızı içerdiğinde, bağlantı metnine tıklanarak içeriğe yönlendirilirsiniz. Bağlantı metni, içerikte tıklanabilir olarak görünen kelime veya sözcüklerdir. Asıl bağlantı, tam URL hedefidir. Bu nedenle, bağlantı metninin ziyaretçileri yönlendirdiği URL ile alakalı olması önemlidir. Bağlantılar ve bağlantı metni doğal ve uygun olmalıdır.

Sitenizle ne kadar alakalı bağlantılarınız varsa, sıralamada o kadar yükselebilirsiniz. Bağlantılar, alakalı olmaları halinde SEO'yu geliştirir, ancak web sitesi alaka düzeyi de dikkate alınır. Alaka düzeyinin mi yoksa otoritenin mi daha yararlı olduğuna dair tutarlı bir belirleme yok gibi görünüyor, ancak SEO uzmanları her birinin yardımcı olduğu konusunda hemfikir.

Trafik

Organik trafik, yönlendiren sayfalara bağlantı oluşturarak SEO'yu artırmaya yardımcı olur. SEO stratejisi, yüksek değerli web sitelerinden bağlantılar arayarak bağlantı oluşturmaya yaklaşmaktır. Bağlantının çok az trafiği olsa veya hiç trafiği olmasa bile bağlantı oluşturmak faydalıdır.

Bağlantı Dışı Hususlar

Tüm site dışı SEO değerlendirmeleri bağlantıları içermez. Unutmayın, amacınız organik trafik çekmek. Bu strateji, yerel işletmeler için özellikle işe yarar, çünkü dünya çapındaki trafikten ziyade yerel trafiği yakalamayı hedefler.

İsim, Adres, Telefon (NAP)

NAP stratejisi, işletmenizin Google Haritalar, Yelp vb. yerlerde yer aldığı zaman işe yarar. Bu, müşterilerin sizi yerel olarak bulmasını sağlayan alıntılar olarak kabul edilir. Yerel rakiplerinizi araştırın ve benzer alıntı stratejileri kullanın.

Marka Sözleri

Konuk gönderileri, podcast'ler, endüstri blog yazarları ve etkileyicilerle ortaklık kurarak ve hatta viral pazarlama stratejileri kullanarak markanızdan bahsetmenin yolları vardır. Bu pazarlama stratejileri zamanlaması doğru bir şekilde yapıldığında sonuç verir.

İş Profili

Fiziksel bir vitrininiz olduğunda, çevrimiçi varlığınızı genişletmek çok önemlidir. Google'ın işletme bilgi aracı Google Benim İşletmem (GMB), işletme sahiplerinin Haritalar ve Arama gibi Google'daki çevrimiçi varlıklarını yönetmelerine olanak tanır. İdeal olarak, işletmenizin olabildiğince fazla bilgiyle listelenmesini istersiniz. Bu da GMB'ye dahil olmak demektir ve Google'ın çevrimiçi varlığınızı nasıl derecelendirdiği konusunda bir miktar etkiye sahip olacaktır.

Yorumlar

Pek çok işletme, müşterilerle ve çevrimiçi etkilerle çalışarak markalarını ortaya çıkarmak ve incelemeler yoluyla çevrimiçi ortamda daha görünür hale getirmeye çalışır. İncelemeler, kullanıcının görüşleri için geçerli olmalı ve uygun açıklamaları içermelidir.

Olumlu incelemelerin sıralamaları yükseltebileceğini, ancak olumsuz incelemelerin de olumsuz bir etkisi olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, inceleme yönetimi başarınız için çok önemlidir. Kötü değerlendirmeleri yönetmek ve memnun olmayan müşteriler için hizmet iyileştirme kaynakları ayırmak, işletmenizin yalnızca meşgul olmadığını, aynı zamanda ürün ve hizmetlerini eylemle yedeklemeye kendini adadığını gösterir.

SEO Başarısı İçin Ortak Olun

SEO, tek başına yürütüldüğünde mücadele gerektirebilir.

Birçok işletme, dönüşüm sağlamayan web sitelerine trafik göndererek pazarlama ve reklam için para harcıyor.

Web Tasarım Sistemleri olarak, web sitelerinizi ve dijital pazarlama kampanyalarınızı tasarlayarak ziyaretçilerinizi potansiyel müşterilere ve ödeme yapan müşterilere dönüştürmeniz için olumlu yatırım getirisi elde etmenizi sağlıyoruz. Bizimle çalışan müşterilerimiz genellikle web sitelerinde potansiyel müşterilerinde, teklif taleplerinde, servis çağrılarında ve satışlarda dramatik artışlar görüyorlar. İşletmeler, büyümelerine odaklandığımız için Web Tasarım Sistemleri ile çalışmayı tercih ediyorlar. Biz sadece bir hizmet sağlayıcısı değiliz, aynı zamanda büyüme ortağınızız.

SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 870 kelimedir.

Bu makale 2023-04-10 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.