Mobil Siteler ve Mobil Uygulamalar Arasındaki Fark Nedir?

Mobil Siteler ve Mobil Uygulamalar Arasındaki Fark Nedir?
Mobil Siteler ve Mobil Uygulamalar Arasındaki Fark Nedir?

Mobil cihaz kullanımı son yıllarda ciddi oranda yükselme yaşadı ve internete her zamankinden daha fazla kişi telefonlarından veya tabletlerinden erişiyor. Tüm bu potansiyel müşterilere ulaşmak istiyorsanız işletmeniz için mobil varlığınızın olduğundan emin olmanız gerekir ve bunu yapmanın iki ana yolu vardır: bir mobil web sitesi ve bir mobil uygulama aracılığıyla.

Peki aralarındaki fark nedir?

Mobil Web Siteleri

Mobil siteler, mobil cihazlarda görüntülenmek üzere uyarlanmış standart web siteleridir. Tıpkı diğer web sitelerine eriştiğiniz gibi, Explorer, Chrome veya Firefox gibi standart bir internet tarayıcısı ile erişilir.

Bazen mobil şablonlara dayalı olarak ana web sitenizden tamamen ayrı tasarımlardır. Bununla birlikte, bu günlerde daha yaygın olarak, görüntülendikleri ekranın boyutuna bağlı olarak farklı şekilde görüntülenen duyarlı(responsive) tasarımlardır. Bu tür web sitelerine, ister cep telefonu, ister tablet veya standart bilgisayar kullanarak, internet tarayıcısı olan herhangi bir cihazdan erişilebilir.

Mobil web sitelerinin temel avantajlarından bazıları şunlardır:

· bir uygulamayı ayrı olarak güncellemeniz gerekmediği için uygun maliyetlidirler;

· güncellenecek tek bir sürüm olduğundan daha kullanışlıdırlar;

· tüm cihazla uyumluluk sağlaması daha geniş bir erişim sağlar.

Mobil uygulamalar

 Temmuz 2008'de Apple iOS App Store'u açtığında uygulamalar meşhur olmaya başladı. Bunlar belirli işletim sistemlerine özgüdür, yani yalnızca belirli telefonlarda çalışırlar. Örneğin, bir Android telefonunuz varsa, uygulamanın sürümünü  Google Play  mağazasından indirmeniz gerekecektir . Bir iphone'unuz varsa, App Store'daki sürüme ihtiyacınız vardır.

Şirketlerin genellikle her mağaza için bir tane olmak üzere iki farklı uygulaması vardır ve bunlar biraz farklı olacaktır. Bazı şirketlerin çeşitli daha küçük işletim sistemleri için çok sayıda uygulaması vardır. Uygulamalar internete erişebilir ve çoğu mobil web sitesinden farklı olan kamera veya mikrofon gibi cihazın özelliklerinden yararlanırlar.

Mobil Uygulama mı Web Sitesi mi?

Çoğu zaman, cevap hem mobil siteleri hem de mobil uygulamaları kullanmaktır. Ancak bu durum, bütçenize ve işlettiğiniz web sitesinin türüne bağlıdır. Bir mobil web sitesi kesinlikle olmalıdır, bu yüzden ilk önce mobil uyumlu bir web sitesi elde edin. Duyarlı tasarıma dayalı bir web sitesi, insanların sitenize herhangi bir cihazdan erişmesine izin verir, böylece sitenizin mobilde mevcut olmaması konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Ancak bazı durumlarda bir uygulama da iyi bir fikir olabilir. Web Tasarım Sistemleri olarak işletmeniz için profesyonel bir uygulama oluşturabiliriz ve bu, markanıza daha fazla görünürlük sağlayabilir ve web siteniz aracılığıyla sunamayacağınız yararlı bir araç veya hizmet sağlayabilir.

Mobil Varlığınızı Geliştirin

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, öncelikle mobil web sitenizin olması üzerinde çalışın ve mobil varlığınızı sağlayın. Daha sonra, belirli bir araç gibi bir web sitesinin size sağlayamayacağı bir şey sağlamak istiyorsanız, bir uygulamaya sahip olmayı düşünün.

Sadece bir mobil uygulamaya sahip olmak ve sürdürmek için ciddi ekonomik kaynaklara sahip olduğunuzdan emin olun çünkü doğru şekilde düşünülmemiş kötü kaliteli bir uygulama vermiş olduğunuz maddi ve manevi emeğe değmeyecektir. 

 Mobil Web Sitesi ve Uygulama Geliştirme hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 410 kelimedir.

Bu makale 2021-01-06 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.