Mobil Öncelikli Tasarımın Avantaj ve Dezavantajları

Mobil Öncelikli Tasarımın Avantaj ve Dezavantajları
Mobil Öncelikli Tasarımın Avantaj ve Dezavantajları

Mobil cihazlar için optimize edilmiş siteler yeni bir şey değil. Cep telefonlarının yeterli büyüklükte ekranları olduğu sürece hep var olacaklar ve her yıl, daha fazla insan mobil cihazlarını kullanarak internette gezinmeye başlıyor.

Örnek olarak: 2020'de tüm internet trafiğinin %60’ından fazlası mobil cihazlardan geliyordu . 

Mobil çevrimiçi trafikteki katlanarak büyümeyle, web sitesi tasarımcıları önceliklerini yeniden düşünüyor. Çoğu kişi İnternet'i kullanmak için mobil cihaz kullanıyorsa, önce mobil ekran boyutları için siteler oluşturup daha sonra bunları masaüstüne uyarlamaları gerekmez mi? Bu konsept, web sitesi tasarımı iş akışları üzerinde büyük bir etkiye sahipti.

İşte mobil öncelikli tasarımın avantajları ve dezavantajları hakkında bilmeniz gerekenler. 

Mobil Öncelikli Tasarım Nedir?

Geleneksel olarak, web tasarımcıları masaüstü için optimize edilmiş bir web sitesi oluşturur, ardından bu tasarım öğelerini alıp mobil cihazlar için küçültür. Bu sürece zarif bozulma adı verilir.

Mobil öncelikli tasarım, aşamalı geliştirme olarak adlandırılır. Küçük ile başlarsınız ve uygun ekran boyutuna sığması için aşamalı olarak içerik eklersiniz.

Basitçe söylemek gerekirse, mobil öncelikli tasarım, masaüstü sürümünü tasarlamadan önce bir web sitesinin mobil sürümünü tasarladığınız zamandır.

Geleneksel web sitesi tasarımını alır ve tersine çevirir. 

Mobil Öncelikli Tasarımın Avantajları

Her şey gibi, mobil öncelikli tasarımın avantajları ve dezavantajları vardır. Beş büyük avantaja bir göz atarak başlayalım.

1. Kullanıcıların Çoğunluğuna İtiraz Etme

Masaüstü üstünlüğünün sona erdiği günler bittiğinden dolayı, mobil öncelikli tasarımın en önemli avantajı kullanıcıların çoğunluğuna hitap etmesidir. Günümüzde internet kullanıcılarının % 70'den fazlası mobil cihazlarda. Pazarlamanın bir numaralı kuralı, hedef kitlenizi bulundukları yerde bulabilmek için tanımaktır. Mobil kullanıcılar artık internet trafiğinin çoğunu oluşturduğundan, tasarımınıza mobil ekran boyutlarını kullanarak başlamak, site içeriğini tüketici sözleşmelerine göre yansıtmak ve optimize etmek mantıklıdır.

 2. Öncelikli İçerik

Mobil öncelikli tasarım, web sitesi tasarımcılarını bilgiye öncelik vermeye zorlar. Fazla alanınız olmadığından, dahil edilecek en önemli içeriği seçmeniz gerekir. Bu, yalnızca web sitenizi tıkayan ve kullanıcıların dikkatini dağıtan tüyleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Web sitenizin tasarımlarını daha temiz, daha verimli ve daha özlü hale getirecek. Pratikte, mobil öncelikli tasarım sizi daha iyi bir web sitesi tasarımcısı yapar.

3. Daha Az Buggy

Mobil web siteleri basittir. Daha basit ve daha az kod kullanırlar. Masaüstü siteleri karmaşıktır. Daha fazla stil seçeneği için karmaşık bir kod kullanırlar. Karmaşık bir masaüstü siteyle başlayıp onu bir mobil siteye indirgediğinizde, tüm bu karmaşık kodun mobil cihazlarda çalışması için yeniden düzenlenmesi gerekir. Bunun ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Biraz sivrisinek spreyi getirmelisiniz çünkü mobil siteniz böceklerle dolu olacaktır.

Basit mobil kodla başladığınızda, tüm tasarım öğelerinizin mobil cihazlarda çalışmasını sağlar çünkü bunun için oluşturulmuştur! Web sitenizin kullanıcı ara yüzüne zarar veren sinir bozucu hatalar konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. "Aşamalı olarak geliştirdikçe", daha fazla içerik ve karmaşıklık ekleyebilirsiniz, ancak basit mobil kodunuz aynı kalır.

4. Daha İyi UX için Daha Duyarlı

Kullanıcılar, mobil sitelerle masaüstü sitelerden çok farklı şekilde etkileşimde bulunur. Bilgisayar ekranınızı en son ne zaman kaydırdınız? Özellikle mobil cihazlar için bir web sitesi oluşturduğunuzda, yalnızca masaüstünden uyarlanmış değil, mobil cihazlar için tasarlanmış bir kullanıcı deneyimi yaratabilirsiniz. UX ne kadar iyi olursa, kullanıcıların web sitenizi ziyaret etme olasılığı o kadar artar ve dönüşüm oranlarınız o kadar yükselir.

5. Daha Hızlı Yükleme Süreleri (ve dolayısıyla SEO)

Web sitenizde ne kadar çok içerik varsa, yüklenmesi o kadar uzun sürer. Bir masaüstü siteyle başladığınızda, onu güzelleştirmek için bulabileceğiniz tüm resimleri, videoları, uzun biçimli içeriği ve grafikleri sıkıştırırsınız. Bu tamamen kabul edilebilir olsa da mobil sitenizin performansını engelleyebilir.

"İncelikle indirgeme" yaptıktan sonra, tüm bu güzel içerik parçalarının mobil sitenize yüklenmesi gerekecek ve bu da özellikle Wi-Fi erişimi olmayan mobil kullanıcılar için yükleme sürelerini kısaltacaktır.

Önce mobil tasarımla başlarsanız, sayfada görünen içeriği sınırlayabilir ve yükleme sürelerini hızlandırabilirsiniz. Daha hızlı yükleme süreleri yalnızca daha fazla dönüşüm kazanmanıza yardımcı olmakla kalmaz (bir saniyelik bir gecikme, dönüşüm oranlarını% 7 azaltabilir), aynı zamanda Google'da daha üst sıralarda yer almanıza da yardımcı olur. Sayfa yükleme süresi, önemli bir sıralama faktörüdür!

Mobil Öncelikli Tasarımın Dezavantajları

Tüm şaşırtıcı faydalarına rağmen, mobil öncelikli tasarımın aslında bazı dezavantajları var. İşte bunlardan ikisi.

1. Çalışması Kolay Değil

Değişim, işleri farklı bir şekilde yapmayı öğrenmek demektir. Mobil cihazlara öncelik veren bir tasarımla başlamak, internetteki birkaç web sitesi tasarımcısı tarafından "ne eğlenceli ne de kolay" olarak tanımlanmıştır.

Mobil cihazlara öncelik veren bir yaklaşım benimsemek, farklı bir düşünme tarzı gerektirir. Mobil cihazlara öncelik veren unutulmaz bir deneyim yaratmak istiyorsanız, püf noktalarını öğrenmek, neyin işe yaradığını denemek ve yeni tasarım yöntemleri bulmak için zaman ayırmanız gerekecek.

2. Hem Alan hem de Yaratıcılık için Kısıtlayıcı

Açıkçası, mobil siteler masaüstü siteler kadar geniş alana sahip değil. Bu, eklediğiniz içerik konusunda seçici olmanız gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, masaüstü siteler için kullanabileceğiniz yaratıcı tasarım öğelerinin çoğunu kısıtlar ve bu oldukça sinir bozucu olabilir.

Bu sınırlamalara alışmak biraz zaman alacak. Mobil öncelikli tasarım, yaratıcı olmaktan çok daha formülseldir, bu birçok web tasarımcısı için büyük bir sapmadır ve başlamadan önce ayrıntılı bir plan geliştirmelerini gerektirir.

İşin iyi tarafı, daha kısıtlayıcı, mobil öncelikli tasarımınızı bitirdiğinizde, her şey yokuş yukarı! Web sitenizin son halini çok daha iyi hale getirerek, boyutunu artırdıkça tasarımlarınızı genişletebileceksiniz. 

Mobil Öncelikli Tasarım Kullanıcı Öncelikli Tasarımdır

Mobil kullanıcılar zaten web sitesi ziyaretçilerinin çoğunluğunu oluşturuyor. Bir web sitesi tasarımcısı olarak, hedef kitlenize hitap etmek sizin işinizdir. Bu, mobil cihazla başlarlarsa, mobil cihazla da başlamanız gerektiği anlamına gelir.

Mobil cihazlara öncelik veren bir web sitesi oluşturmak, sitenizin iyi görünmesini, hatasız olmasını ve ziyaretçileriniz için en uygun kullanıcı deneyimini sağlamasını sağlar.

Mobil Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 796 kelimedir.

Bu makale 2021-01-18 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.