Kötü Yorumlar Bir İşletmeye Ne Yapabilir?

Kötü Yorumlar Bir İşletmeye Ne Yapabilir?
Kötü Yorumlar Bir İşletmeye Ne Yapabilir?

İşletmeler, olumlu müşteri yorumları kazanmak için çok çalışırlar. Bazı insanlar yapılan işten dikkatlerinin dağıldığını düşünebilirler, ancak müşteri yorumları bir işletmenin başarısının ayrılmaz bir parçasıdır.

İnternet sayesinde insanların fikirlerini dile getirmeleri için birçok farklı yol mevcuttur. Örneğin, Facebook İşletme Sayfanızda gönderi paylaşabilir, Yelp'te size yorum yapabilir ve hatta deneyimleri hakkında bir blog yazısı yazabilirler.

Müşteriler bir işletme üzerinde her zamankinden daha önemli bir etkiye sahip olduklarından, onları olumlu eleştiriler yazmaya nasıl teşvik edeceğinizi bilmek çok önemlidir. Peki ya olumsuz bir eleştiri alırsanız? İşinizi nasıl etkiler? Bunu yönetmek için ne yapabilirsiniz?

Olumsuz Çevrimiçi Yorumların İşletmeler Üzerindeki Olumsuz Etkisi

Brightlocal.com'a göre, tek bir olumsuz müşteri yorumu, bir şirkete yaklaşık otuz müşteriye mal olabilir. Bu da mutsuz bir müşteri yüzünden kaybedilecek çok iş demektir.

Farklı platformlarda birden fazla olumsuz eleştiri aldığınızı hayal edin. Bu etki hem büyük hem de küçük işletmeler için felaket olabilir. Ayrıca, Dimensional Research'e göre, yanıt verenlerin %50'sinin iyi deneyimlerden çok kötü deneyimleri paylaşma olasılığı daha yüksektir.

Çalışma ayrıca, bu kötü incelemelerin dalga etkisi yaratarak müşterilerin söz konusu şirketten hoşlanmaktan vazgeçmesine neden olabileceğini buldu. Başka bir deyişle, mutsuz bir müşteri potansiyel olarak bir işletmeye yalnızca otuz müşteriye değil, yüzlerce hatta binlerce müşteriye mal olabilir.

Bunların yanı sıra, olumsuz müşteri yorumları aşağıdakileri de etkileyebilir:

Arama Motoru Sıralaması

Olumsuz çevrimiçi incelemeler, işletmenizin arama motoru sıralamasına zarar verebilir çünkü bu incelemeler işletmenin Google Benim İşletmem sayfasında görünecektir. Olumsuz bir yorum, restoranın kirli olması veya kötü bir hizmete sahip olması gibi basit bir yorum olabilir ve potansiyel müşterilerin bu bilgiyi görmesi fazla zaman almaz.

Tek bir yorum tek başına işletmenizin sıralamasını düşürmeyebilir, ancak olumsuz duygu içeren birden fazla yorum varsa bu durum düşüşe neden olabilir. Ayrıca, olumsuz yorum, tanınmış bir blog yazarı veya eleştirmen gibi güvenilir bir kaynaktan geliyorsa, bu da sıralamada düşüşe neden olabilir.

Google'ın tek amacının, kullanıcılarına mümkün olan en iyi sonuçları sunmak olduğunu ve işletmeniz hakkında olumsuz yorumlar varsa, bunun mümkün olan en iyi sonucu vermediğini unutmayın. Sonuç olarak, web siteniz arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) üst sıralarda yer almayacaktır.

Müşteri sadakati

Müşteri sadakati, bir işletme için en önemli unsurlardan biridir. Bu, müşterilerin geri dönmesini sağlar ve aynı zamanda satışları artırmanın en iyi yollarından biridir. Özünde güven vardır.

Müşteriler, bir işletmeye sadık olduklarında, işletmenin onlara ihtiyaç duydukları şeyi sağlayacağına güvenirler. İşletmenin yanlarında olacağına güvenebileceklerini bilirler ve zor durumlarda bile işletmeye bağlı kalmaya isteklidirler.

Ancak, sadık müşteriler bile olumsuz yorumlara veya kötü bir deneyime maruz kalabilirler. Başkalarının işletmenizle ilgili olumsuz deneyimleri, sadık müşterilerinizin sadakatlerini sorgulamalarına neden olabilir.

Marka Bilinirliği

Marka bilinirliği, her işletme için, özellikle de küçük işletmeler için çok önemlidir. Ancak marka bilinirliği nedir ve onu nasıl yaratırsınız? Sadece markanızın var olduğunu bilen insanların eylemidir.

Marka bilinirliği yaratmak, tamamen adınızı ve mesajınızı mümkün olduğunca çok kişiye ulaştırmakla ilgilidir. Olumlu çevrimiçi incelemeler, markanızın adını duyurmada büyük bir yardımcı olabilir.

Ne yazık ki, aynı şey olumsuz eleştiriler için de geçerli olabilir. Şirketiniz ve ürün veya hizmetleri hakkında olumsuz bir algı oluşturarak marka bilinirliğinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Müşterilerin sizinle iş yapmamayı seçmesine ve itibarınızın zedelenmesine yol açabilir.

Dolayısıyla, olumsuz yorumlar markanıza güvenmek yerine müşterilerin şirketinize olan güvenini kaybetmesine neden olabilir.

Olumsuz Yorumların Olumsuz Etkilerini Azaltmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

İşletmeler, olumsuz yorumların etkilerini azaltmak için birkaç şey yapabilir. İlk olarak, incelemeye herkese açık bir şekilde yanıt vermek, müşteriye geri bildirimleri için teşekkür etmek ve dile getirdikleri sorunları ele almak olabilir. Bu yapılacaklar, diğer müşterilerinize incelemeleri ciddiye aldığınızı ve geri bildirimlere yanıt verdiğinizi gösterir.

İşletmelerin yapabileceği başka bir şey müşteriye özel olarak ulaşıp sorunu çözmek için çaba sarf etmektir. Halkın gözü önünde yapılmaması gereken bir şey olabilir fakat müşterilerinizin memnuniyetini sağlamak için öteye gitmek istediğinizi gösterir. Yanıtlarınızın profesyonel ve saygılı olduğundan emin olun.

Ek olarak, olumsuz yorumları önlemenin en iyi yolu mükemmel müşteri hizmeti sunmaktır. Bu, mümkün olan her durumda dikkatli, duyarlı ve uzlaşmacı olmak anlamına gelir. Ürün veya hizmetinizin yüksek kalitede ve müşteri standartlarına uygun olduğundan emin olmak da önemlidir.

Bunları yapabilirseniz, olumsuz yorumların çoğundan kaçınabilirsiniz.

Web Tasarım Sistemleri ile Çevrimiçi İncelemeleri Yönetin

Elbette hiçbir iş mükemmel değildir ve ara sıra olumsuz eleştiriler her zaman olacaktır. Ancak bu ipuçlarını izleyerek etkilerini hafifletebilir ve işletmenizin sorunsuz çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Web Tasarım Sistemleri'nde, daha fazla 5 yıldızlı inceleme almanıza ve bu çatmaları tersine çevirmenize yardımcı olabiliriz. Müşterilerinizin yorum bırakmalarına ve hem olumlu hem de olumsuz yorumlara yanıt vermelerine nasıl teşvik edebileceğinizi size göstereceğiz. Bize güvenin, biraz inceleme yönetimi uzun bir yol kat edebilir!

Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 700 kelimedir.

Bu makale 2023-04-07 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.