İnsanların Web Sitelerini Nasıl Görüntülediği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnsanların Web Sitelerini Nasıl Görüntülediği Hakkında Bilmeniz Gerekenler
İnsanların Web Sitelerini Nasıl Görüntülediği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

"İlk izlenim bırakmak için asla ikinci bir şansınız olmaz" atasözü hepimizin duyduğu bir sözdür. Bu söz özellikle web siteleri için geçerlidir. Dijital dünyada, web siteniz ve markanız saniyeler içinde kim olduğunuzu ve neyle ilgili olduğunuzu izleyicinize gösterir.

Web sitenizi oluşturmadan veya güncellemeden önce tasarım metodolojileri hakkında bilgi sahibi olmak dijital başarınız için çok önemlidir. İzleyicilerin web sitelerini nasıl görüntülediğini ve web sitenizi kalıcı hale nasıl getireceğinizi anlamak, etkileşimlerinizi ve nihayetinde dönüşümlerinizi artırır. İzleyicileri web sitenize yönlendirerek, sizinle iletişim kurmalarını, ürünlerinizi satın almalarını veya hizmetlerinizi almalarını sağlayabilirsiniz.

Web sitenizi nasıl gördükleri hakkında bilmeniz gereken birkaç temel şey vardır. Bu 5 gerçek, rekabet avantajınızı artıracak ve izleyicilerinizi tekrar sitenize gelmeye teşvik edecektir.

Gerçek 1: Görünüm Güvenilirliği Artırır

Stanford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, web kullanıcılarının %75'inin bir şirketin web sitesine dayanarak güvenilirlik hakkında yargıda bulunduklarını kabul ettiğini buldu. Ancak, kullanıcıların bu yargıya varmaları ne kadar sürer? Sadece elli milisaniye.

Web sitenizin tasarımı güvenilirliği hızlı bir şekilde iletiyorsa, ilk izleniminiz kalıcı olacaktır. Bu izlenim, daha yüksek kullanıcı memnuniyeti sağlar ve müşterilerinizin işletmenizle gelecekteki etkileşimleri için hazırlar.

Pozitif hazırlama, bir kişinin hafızasını tanınabilir bir kelime, harf veya görüntü ile tetikleme işlemidir. Web sitenize pozitif hazırlamayı entegre ettiğinizde, kullanıcıların zihinsel çağrışımlarını ve memnuniyetlerini artırırken, olumsuz ilk izlenimler izleyici memnuniyetini olumsuz etkiler.

Gerçek 2: Hatalar Olumsuz İzlenimlere Neden Olur

Web sitenizdeki hatalardan kaçının, ne pahasına olursa olsun. Kopuk bağlantılar, tipografik ve gramatik hatalar ne kadar küçük görünürlerse görünsünler, ziyaretçileriniz üzerinde önemli bir olumsuz etkiye sahiptir. Sitenizin doğru çalıştığından ve içeriğin doğru ve okunaklı olduğundan emin olmak için web sitenizi birden fazla kişi tarafından birkaç kez inceletin.

Süslü yazı tipleri, bozuk bağlantılar, yazım ve dil bilgisi hatalarına ek olarak bir diğer sorundur. Yazı tipi ne kadar "güzel" veya "havalı" olursa olsun, okunamaz veya çok gösterişli ise, ziyaretçilerin deneyiminden çok flash ile ilgili olduğunuz izlenimi bırakır. İçeriğinizin farklı cihazlar ve insanlar tarafından okunabilir olması için internet güvenli yazı tiplerini kullanın.

Gerçek 3: Çoğu Kişi Sitenizi Mobil Cihazda Görüntülüyor

Web siteleri arama ve görüntüleme için öncelikle mobil cihazlarda kullanılır. 2020'de web trafiğinin %68'i, 2019'a göre %5 artışla mobil cihazlardan oluştu.

Web siteniz bozuk, kilitlenmiş veya bir telefonda veya tablette görüntülenmek üzere biçimlendirilmemiş ve optimize edilmemişse, ziyaretçileriniz hızla ayrılır. Duyarlı tasarım, tüm web sitenizin düzgün bir şekilde biçimlendirilmesine ve herhangi bir ekranda görüntülenmesine olanak tanır ve belki de yeni on yılda web tasarımının en önemli direğidir.

Gerçek 4: Sayfa Tasarımı Elde Tutmayı Etkiliyor

Araştırmalar, insanların "F" düzeninde okuduğunu göstermiştir. Sol üst köşeden başlarlar, sağ üst köşeyi, ardından sol alt köşeyi ve son olarak sağ alt köşeyi okurlar. Bu nedenle, web sitenizin en değerli bilgilerini sol üst köşesine yerleştirin.

Destekleyici bilgileri sağ üst ve sol alt alanlara, son olarak da harekete geçirici mesajınızı (iş ve iletişim bilgileri) sağ alt alana yerleştirin. İnsanların sitenizi nasıl tarama ve okuma eğiliminde olduklarını tasarladıktan sonra, birisi daha uzun süre kalmak isteyecektir.

Okuyucu akışı için tasarlamanın yanı sıra başlıklarınız, içerik yerleştirmeniz ve fotoğraf yerleştirmeniz de önemlidir. Makale başlıkları ve makale bölümleri, izleyicinin kendi özel ilgi alanlarını karşılayan belirli bir içerik veya makaleye çeker. İçerik oluştururken paragrafları kısa ve öz tutun. Amacınızı okuyuculara kısa ve öz bir şekilde ilettikten sonra, onların problemlerini nasıl çözebileceğinizi açıklayın.

Gerçek 5: Görüntüleyenler, Web Sitesi Öğelerinin "Beklenen" Yerleşimlerine Sahiptir

Okuyucular sitenizin sol üst köşesine ilk bakışta baksa da, menünüzün orada olması gerektiği anlamına gelmez. Ancak, menü sayfanın en üstünde olmalıdır (ve ideal olarak kaydırma sırasında aşağı taşınmalıdır). Menü sayfanın üst kısmında olmadığında, görüntüleyenlerin kafası karışır ve onu aramak için birkaç saniyeden fazla harcamazlar.

Mümkün olan en az engelle, ziyaretçi memnuniyetini ve dönüşümü sağlamanın en doğrudan yolu olduğunu unutmayın. Menünüzü sayfanızın üst kısmında tutmanın yanı sıra akılda tutulması gereken birkaç nokta daha vardır:

Açıklayıcı etiketler kullanın

Gerçek ürünleri veya hizmetleri menü düğmesi olarak kullanın. Bir şeyi sadece "hizmetler" ve "ürünler" olarak sıralamak amacınızı izleyiciye iletmeyecektir. Ayrıca Google ile tarama yapmaz.

Açılır menülerden kaçının

Açılır menüler can sıkıcı hale gelir. İzleyiciler ne istediklerini önceden görmek isterler, ayrıntıları görmek için menü öğelerini tıklamak gerekmez. Ayrıntıları ön plana alın. Özellikler ve seçenekler için gerçek sayfayı kullanın.

Yediden fazla öğe kullanmayın

İnsanlar aynı anda çok fazla seçeneğin sunulmasından hoşlanmazlar. Menü düğmelerinizi özlü ve doğrudan tutun. Menünüz çok büyükse bilgiler kaybolabilir veya taranabilir.

Web Sitenizin Sizin İçin Çalışmasını Sağlama Zamanı

Birçok işletme, dönüşüm sağlamayan web sitelerine trafik göndererek pazarlama ve reklamcılık için para harcıyor.

Web Tasarım Sistemleri olarak, web sitelerini ve dijital pazarlama kampanyalarını tasarlayarak web sitesi ziyaretçilerini potansiyel müşterilere ve ödeme yapan müşterilere dönüştürmeniz için olumlu bir yatırım getirisi elde etmenizi sağlıyoruz. Bizimle çalışan müşteriler genellikle web sitesi potansiyel müşterilerinde, teklif taleplerinde, servis çağrılarında ve satışlarda dramatik artışlar görürler. İşletmeler, büyümeye odaklandığımız için Web Tasarım Sistemleri ile çalışmayı tercih ediyor. Biz bir hizmet sağlayıcısı değiliz, aynı zamanda büyüme ortağınızız.

Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 758 kelimedir.

Bu makale 2023-04-04 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.