En iyi ücretsiz SEO araçları, 13 Güncel SEO Aracı

En iyi ücretsiz SEO araçları, 13 Güncel SEO Aracı
En iyi ücretsiz SEO araçları, 13 Güncel SEO Aracı

SEO araçları günümüzde web sitesi olan kişiler için son derece önem arz eden araçlardır. Arama motoru sıralamasında üst sıralara gelip sitenizi daha çok kullanıcının ziyaret etmesini istiyorsanız, sizlerde en iyi ücretsiz SEO araçları yardımıyla siteniz hakkında gerekli analiz ve incelemeleri yapabilirsiniz. Ücretsiz SEO araçları hiçbir ücret ödemeden kullanılabilen SEO araçları arasında yer alır. Genel olarak kısıtlı olarak kullanılabilen bu araçlar başlangıç ve orta seviye SEO çalışmaları için oldukça yararlı olan çalışmalardır. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz SEO araçlarının ücretli olarak kullanılabilen özellikleri de mevcuttur. Bu özellikler sizlere daha fazla olanak sağlar. Ücretsiz SEO araçları;

Google Search Console

Google tarafından piyasaya sürülmüş olan bir SEO aracıdır. Ücretsiz olarak kullanılabilir. Google Search Console birçok işleminizi yapabileceğiniz bir SEO yazılımıdır. Google Search Console kullanarak internet sitenizde geniş ölçekte raporlar ve incelemeler yapabilirsiniz.

·        Mobil uyumluluk

·        Robot.txt

·        Sitemap.txt

·        Backlink

Gibi birçok konu hakkında Google Search Console’a başvurabilirsiniz.

Google Analytics

Google tarafından üretilen diğer bir en iyi ücretsiz SEO araçları kategorisinde yer alan programlardan biri de Google Analytics’tir. Google Analytics internet sitesinde SEO çalışmaları yapmak isteyenler tarafından kullanılması gereken yazılımlardan biridir. Google Analytics üzerinden;

·        İnternet sitenize gelecek olan ziyaretçi sayısı

·        Ziyaretçilerin siteye geldiği saat aralıkları

·        Ziyaretçilerin demografik bilgileri

·        Ziyaretçilerin inceledikleri siteler

·        Ziyaretçilerin internet sitenizdeki hareketleri

Gibi birçok konu hakkında, Google Analytics’ten bilgi alabilirsiniz. Bu bilgiler ışığında yeni içerikleriniz hakkında yeni kararlar verebilirsiniz. İstediğiniz tarzda içerikler üreterek sitenize gelecek olan hedef kitlenizi büyütebilir ve hedef kitlenizin sahip olduğu profile uygun olarak sitenizin daha fazla ziyaretçiye sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Google Trends

Google tarafından üretilen ve SEO çalışmaları yapabilmek adına belirleyici programlardan biridir. Google Trends oluşturulacak olan içerikler hakkında bilgi veren önemli bir SEO aracıdır. Google Trends sayesinde yaşadığınız ülkede Google üzerinden arama hacimlerini ve performanslarını inceleyip karşılaştırma yapabilirsiniz. Google Trends anahtar kelimelerin arma istatistiklerine erişim sağlayabileceğiniz önemli bir Google aracı olarak bilinir. Google Trends üzerinden analiz ettiğiniz anahtar kelimelerin aylık ne kadar arandığı konusunda tüm rakamları görebilirsiniz. Ayrıca anahtar kelimelerle belirlediğiniz, anahtar kelimeleri karşılaştırabilir ve içeriklerinizi güçlü hale getirerek internet sitenize gelecek olan trafiğin artmasını sağlayabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırma ve planlama araçları

SEO faaliyetlerinin önemli aşamalarından biri de anahtar kelime planlanması ve araştırmasıdır. Anahtar kelimelerin saptamasını sağlamak SEO çalışmalarının tüm süreçlerini belirleyen önemli bir süreç ve adımdır. Bu yüzden aşağıda tavsiye ettiğimiz araçların kullanılmasıyla beraber oldukça iyi sonuçlar almanız mümkündür.

Google Keyword Planner

Google keyword planner diğer adıyla Google anahtar kelime planlayıcısı olarak bilinen ve Google tarafından geliştirilen bir uygulamadır. Google’ın bizlere sunduğu ücretsiz bir SEO aracı olarak da bilinir. Bu araçlar, hedef anahtar kelimelerin varyasyonlarını bulmanıza olanak sağlar. Ücretsiz olarak edinebileceğiniz Google keyword planner sayesinde bulunduğunuz sektöre ait olan anahtar kelimelerin analizini yapabilirsiniz. Bu araç aynı zamanda Google ADS çalışmalarında da efektif bir şekilde kullanılabilir.

Ubersuggest

Ubersuggest anahtar kelime araştırması yaparken kullanılabilecek günlük 3 kelimeye kadar ücretsiz tarama yapabileceğiniz bir SEO aracıdır. Ubersuggest sayesinde arattığınız anahtar kelimeler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Örnek olarak anahtar kelimelerinizin aranma hacimleri, Google’da hangi sonuçlarla beraber karşınıza çıktığı, tıklama başına maliyetin ne kadar olduğu ve anahtar kelimelerin türevlerini veren programlardan biridir. Ayrıca görsel, alışveriş ve haber gibi birçok sonuç için çalışmalar yapmanıza olanak sağlar.

Ahrefs Keyword Generator

Ücretsiz SEO anahtar kelime bulma araçlarından biri de Ahrefs Keyword Generator, programıdır. Gelişmiş olan seçenekleriyle kullanıcılarına detaylı bilgiler sunan programlardan biridir. Seçmiş olduğunuz anahtar kelimelerle alakalı 100 farklı fikir alabilmektedir. Ayrıca son dönemlerde SEO için oldukça önemli olan 50 farklı anahtar kelimeye kadar soru kalıbı önerisine sahip olmanızı sağlamaktadır. Youtube, Amazon ve Bing gibi birçok platformda kullanılabilir olan Ahrefs tercih edilebilecek SEO araçlarından biridir.

Keywordtool.io

Önemli anahtar kelime araçlarından biri de Keywordtool.io’dur. Uzun kuyruklu anahtar kelime oluştururken tercih edilen ve kullanabileceğiniz anahtar kelime analiz programlarından biridir. Ayrıca önemli bir SEO aracıdır. Ücretsiz olması da bu programı kullanıcılara karşı cazibeli bir hale getiriyor. Keywordtool.io’nun ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmaktadır. Bu versiyonların her ikisi sayesinde de SEO çalışmalarınızı istediğiniz seviyede geliştirebilme imkânına sahipsiniz.

Site İçi Ücretsiz SEO Araçları

Yandex Metrica

Google Search Console ayarında birçok veri sunan Yandex Metrica, sitenizin SEO süreçlerinde yardımcı olacak olan ücretsiz analiz araçlarından biridir. Web site çalışmaları yaparken gereksinim duyabileceğiniz bütün verileri kullanıcılarıyla paylaşır. Site ziyaretçileri, sayfaların açılış hızları, dönüşüm gibi bilgilere Yandex Metrica aracılığıyla ulaşmanız mümkündür. Özellikle Rusya’daki pazarda bulunan internet sitelerinde kullanılması gereken araçlardan biridir.

Screaming Frog

Arama motorlarından bağımsız olan bir SEO aracıdır. İlk ücretsiz SEO aracı olarak da bilinir. Sitelerinizde yapacağınız teknik çalışmalar için gerekli olan bir SEO aracıdır. Sitenizin detaylı bir şekilde denetlenmesini sağlar. Sitenizde bulunan hata durum kodları, yönlendirmeler, backlink gibi verilerin 500 URL seviyesine kadar ücretsiz bir şekilde taramanıza olanak sağlar. Ayrıca içerisindeki farklı konfigürasyon özellikleri sayesinde sitenizde çeşitli analizlere ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. SEO çalışmalarına yeni başlayan bireyler için kesinlikle kullanılması araçlardan biridir. Screaming Frog masaüstüne uygulama olarak indirilerek kullanılabilmektedir.

Yoast

Site içi SEO faaliyetlerini yürütebileceğiniz bir diğer SEO aracı da Yoast SEO’dur. Yoast Wordpress türündeki sitelerin panellerine eklenti olarak kurup kullanabileceğiniz bir SEO aracıdır. Bu araç sayesinde site içi analizler ve diğer çalışmalar daha kolay bir hale getirilebilir. İçeriklerinizi optimize ederken ve site haritası yaparken sizlere yardımcı olur. Ücretli aracı da bulunan Yoast’ın ücretsiz versiyonuyla SEO çalışmalarına dair birçok analizi gerçekleştirebilirsiniz.

SEOquake

Teknik SEO işlemlerini gerçekleştirmenizi sağlayan en iyi ücretsiz SEO araçları arasında yer almaktadır. Birbirinden farklı özelliklere sahip olmasıyla bilinen ve ön plana çıkan uygulamalardan biridir. Sitenizin kaçıncı sırada olduğu, rakiplerinizin sitelerine dair bilgileri SEOquake yardımıyla öğrenebilirsiniz.

SEO analiz ve ölçüm araçları

Google data studio

Google tarafından üretilmiş olan ve kullanıcılara sunulan, oldukça gelişmiş detaylı ve oldukça profesyonel raporlama özelliği bulunan ücretsiz SEO araçlarından biridir. Bu aracı; Analytics, Google Search Console gibi araçlarla entegre bir şekilde kullanarak, bu araçlardan topladığınız verileri müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Google data studio verilerinizin grafiğe dökülmesini sağlayan en ideal araçların başında geliyor.

Semrush

Oldukça popüler olan ve kullanışlı olan ücretsiz SEO araçlarından biridir. Son zamanlarda yapılan güncellemelerle SEO uzmanlarının en çok tercih ettiği ve en iyi bulduğu araçlar arasında yer alıyor. Web sitenizin blog sayfasına ekleyeceğiniz içeriklerin oluşturulması, rakiplerinizin sitelerinin analizi ve backlink takipleri gibi birçok unsur Semrush sayesinde geliştirilebilir. Semrush site içi ve site dışında gereksinim duyulan bütün SEO çalışmalarının tek bir araçta toplanmış sürümüdür.

Moz

SEO dünyasında oldukça popüler olan araçlardan biridir. İçerisindeki araçlarıyla SEO çalışmalarının daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Moz tarafından geliştirilen birçok SEO aracı vardır. Keyword Explorer, anahtar kelime araştırması yaptığınız sırada kullanabileceğiniz oldukça değerli analizler sunan araçlardan biridir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın ! 

Bu makalenin uzunluğu 1004 kelimedir.

Bu makale 2022-07-30 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.