2022'de Web Siteniz İçin En İyi SEO Rehberi

2022'de Web Siteniz İçin En İyi SEO Rehberi
2022'de Web Siteniz İçin En İyi SEO Rehberi

Hepimiz biliyoruz ki web siteniz ne kadar güzel veya işlevsel olursa olsun, trafiği çekemezseniz her şey boşunadır. Bu, 2022'de bugünlerde ne kadar rekabet olduğunu düşündüğünüzde her zamankinden daha doğru bir tespittir.

İnsanlar sitenizi organik olarak bulamıyorsa veya sıralamanızın düştüğünü fark ettiyseniz ve bunun neden olduğunu merak ediyorsanız, pazarlamanızın temel amacını yeniden düzenlemenin zamanı geldi: en son arama motoru optimizasyonu uygulamak Görünürlüğü artırmak için (SEO) taktikleri.

SEO "her zaman açık" bir görev olsa da rotayı düzeltmek ve yalnızca fiziksel olarak güzel ve kullanıcı dostu değil, aynı zamanda aramada daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacak temel SEO ilkelerinden yararlanan bir web sitesi geliştirmek için asla geç değildir.

İşin püf noktası, 2022'deki SEO ortamının eskisinden çok daha farklı görünmesi ve şirketlerin sonuçları görmek istiyorlarsa eğrinin önünde kalmaları gerekiyor. Aşağıdaki makale tam da bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Açıklanan SEO Metodolojileri: Sayfa İçi ve Sayfa Dışı SEO

En temelde, 2022'deki SEO, bildiğimiz ve sevdiğimiz canavarla aynı. Google, Bing ve diğerleri gibi sitelerdeki arama tarayıcılarının içeriğinizi bulmasına ve sizi arama motoru sonuç sayfalarına (SERP'ler) eklemesine izin veren taktik ve stratejileri ifade eder. SEO stratejinizin etkinliğine ve teknik SEO stratejilerini ne kadar etkili uyguladığınıza bağlı olarak, içeriğiniz bu sonuçlarda daha yüksek veya daha düşük görünecektir.

Bunu düzgün bir şekilde yapmak için, teknik SEO öğeleriyle birlikte sayfa içi ve sayfa dışı SEO uygulamanız gerekir. Bu metodolojiler arasındaki farkı öğrendikten sonra, daha iyi bir SEO uygulama stratejisi oluşturabilir, görevleri doğru ekip üyelerine devredebilir ve düzenli olarak sürdürebilirsiniz.

Sayfa İçi SEO

Sayfa içi SEO, doğrudan web sitenizde yönettiğiniz stratejilerden oluşur. Bu, web sitenizin arka ucundaki etkinliklerin yanı sıra kullanıcıların web sitenizde görüntülediği ve etkileşimde bulunduğu içeriği içerir. Sayfa içi SEO şunları içerebilir:

·        HTML kodu optimizasyonu

·        İlgi çekici ve alakalı içerik

·        Uygun hedef anahtar kelimeler ve uygulama

·        Arama görünürlüğünü iyileştirmek için uygun meta veri biçimlendirme

Siz (veya web geliştiriciniz), web sitenizde görünen veya web sitenize yönlendirilen sonuçlarla biçimlendirmeyi veya uygulamayı kontrol edebildiğiniz sürece, sayfa içi SEO olarak kabul edilir. İyi yönetilen sayfa içi SEO, organik SERP sıralamanızı geliştirir ve 2022'de uygulanacak en önemli SEO taktiklerinden biri olmaya devam eder .

Sayfa Dışı SEO

Sayfa içi SEO'nun aksine, sayfa dışı SEO, keşfedilebilirliği ve sıralamayı etkileyebilecek ancak doğrudan sizin tarafınızdan kontrol edilmeyen diğer etkinlikleri kapsar. Örneğin, medya kuruluşlarından gelen geri bağlantılar, Yelp gibi toplu platformlardaki müşteri incelemeleri ve hatta sosyal medya bu kategoriye girer. Sayfa dışı SEO, alaka düzeyini kanıtlayarak ve size sosyal para birimi kazandırarak hedef kitleler ile genel itibarınızı artırabilir.

Yukarıdakilerin tümü, önemli olan ancak hemen kontrol edemediğiniz faktörlerdir. Üçüncü taraf web sitelerinde müşteri incelemelerini kontrol edemez veya sosyal medya SEO'sunu manipüle edemezsiniz. Ve geri bağlantılarla, hangi web sitelerinin size geri bağlantı verdiğini her zaman kontrol edemezsiniz. Yetkili web sitelerinden geldiklerinde geri bağlantılar harika olsa da işinize geri bağlanan spam içerikli bir web sitesi sıralamanıza zarar verir. SEO taktiklerinizi geliştirirken bu sorunları aklınızda bulundurun.

Teknik SEO Taktikleri

Aşağıda 2022 için en iyi sayfa içi/sayfa dışı SEO stratejilerinden birkaçını inceleyeceğiz, ancak önce birkaç temel teknik SEO öğesini inceleyelim.

SERP Anatomisinin Önemi

2022'de SEO, eskisinden çok daha farklı görünüyor ve bu, SERP'lerin kullanıcının arama sorgularındaki amacını yansıtma biçiminden daha iyi bir örnek olamaz.

SEO'nun ilk günlerinde, içeriğinizi organik arama için optimize etmek yeterliydi. O günlerde, SERP'ler bir dizi bağlantıyla sınırlıydı ve inanın daha fazlası değildi.

Modern SERP'ler farklı şekilde sunulur - kelimenin tam anlamıyla görsel olarak farklı - aranan şeye bağlı olarak kullanıcı deneyimini bir sonraki seviyeye taşır. Farklı SERP bileşenleri şunları içerir:

·        Organik sonuçlar

·        Google My Business dizin listeleri

·        PPC/Ücretli Reklam sonuçları

·        Öne Çıkan Snippet'ler

·        Bilgi Panelleri

·        Yerel Paketler

·        Video/Görüntüler

Şirketlerin SEO çalışmaları yaparken bunu akıllarında tutmaları gerekir. Sayfa içi/sayfa dışı SEO'da ustalık yetmez. Kullanıcı amacını ve kullanıcıların sizi ararken tam olarak ne bulmayı umduğunu anlamanız gerekir. Örneğin, bir kullanıcının yerel bir tesisatçıya veya başka bir yükleniciye ihtiyacı varsa, yerel bir güven paketi sonucunun veya Google My Business dizin listesinin sunulması daha olasıdır. Bir kullanıcı tanınmış bir kişi veya şirket ararsa, kendisine bir bilgi paneli sunulma olasılığı yüksektir.

✅ İpucu: Hedeflediğiniz anahtar kelimelere göre arama sonuçları sayfalarının büyük olasılıkla nasıl görüneceğini düşünün ve içeriğinizi ve dijital stratejinizi oradan oluşturun.

 Yüksek Değerli Sütun Sayfaları Oluşturun

Son birkaç yılda ortaya çıkan bir diğer SEO trendi de sütun içeriğidir. Bu taktik, uzun vadeli bir içerik stratejisi planlama açısından pazarlama ekipleriniz arasında bir miktar koordinasyon gerektirir, ancak büyük faydalar sağlayabilir.

Buradaki fikir, sütun içeriğinizin (sütun sayfası olarak da adlandırılır), konu için bir tür hepsi bir arada kaynak görevi görerek belirli bir içerik konusunun temelini oluşturmasıdır .

Örneğin, SEO ile ilgili konularda kapsamlı bir içerik kitaplığınız olabilir. Sütun sayfaları, yazdığınız her bir alt konuya giden bağlantılar dahil olmak üzere SEO konusuna birincil bir genel bakış sağlayan bir tür uzun biçimli merkez (genellikle 2.000 kelime veya daha fazla) görevi görür. Burada bu, Gelen Pazarlama SEO'sunu, Sayfa İçi SEO'yu, Teknik SEO'yu vb. içerebilir.

Bu formatın üç bileşeni vardır:

·        Sütun İçeriği: İlgili tüm konular için bir "merkez" olarak çalışan sütun sayfasının kendisi

·        Küme İçeriği: Temel konunuzun dallarına ayrılan ek kaynaklar veya alt konular

·        Köprüler: Yukarıdaki içerik türlerini nasıl bağlarsınız?

Sütun içeriğinin hem kullanıcı hem de teknik açıdan birçok avantajı vardır. Kullanıcı tarafında, sütun sayfaları, kullanıcıların belirli bir konuda yazdığınız tüm bilgilere kolayca erişebilecekleri harika kaynaklar sağlar.

Teknik açıdan, sütun sayfaları, web sitenizin sayfalarını, arama motorlarının daha kolay "anlaması" veya uygun şekilde dizine eklemesi için yapılandırmanın bir yoludur. Geleneksel sayfa indeksleme altında, arama tarayıcıları içerik bulur, meta verileri gözden geçirir ve çekilmesi gerekene kadar sayfayı bir veri tabanında sınıflandırır. Sayfalar, anahtar kelime stratejilerinin ve biçimlerinin gücüne göre sıralanır. Yeterince basit.

Sorun şu ki, bu tür geleneksel indeksleme, konular arasında çok az bağlantı olan düzensiz bir stratejidir. Siteler gelişigüzel dizine eklenir ve aynı konuda birden fazla gönderi yazdıysanız, bu sayfalar SERP sıralaması için birbirleriyle rekabet edebilir. Bir dosya dolabı düşünün: Tüm evraklar uygun klasörlerde dosyalandığında aradığınızı bulmak çok daha kolaydır, ancak her şey konularını belirten post-it notları ile dolaba atılırsa, bulmak zorlaşır. Aradığınızı bulun..

Sütun sayfaları, her bir küme içeriği parçası için ayrılmış anahtar kelime optimizasyonu ile tek bir geniş konuya odaklanır. Bu, sayfalarınızın birbiriyle rekabet etmemesini ve her şeyin kullanıcı dostu bir şekilde düzenlenmesini sağlar.

✅ İpucu: İçeriğinizi arama motorlarının SEO desteği alması için düzenlemek üzere sütun sayfalarını kullanın.

 Önemli Web Verileri ve Google'ın Sayfa Deneyimi Güncellemesi

Google'ın Önemli Web Verileri, son Sayfa Deneyimi algoritmasının bel kemiğini oluşturan üç ölçüdür.

Bu algoritma, Ağustos 2021'de , masaüstü sıralama sistemi 2022'de yayına girecekken, mobilde konuşlandırıldı. Başka bir deyişle, 2022'de rekabetçi SEO'yu sürdürmek, şirketinizin bu değişikliklere uyum sağlama ve her Temel Web Vital genelinde olumlu bir kullanıcı deneyimi sürdürme becerisine bağlıdır.

·        Yükleme Hızı: Sayfadaki en büyük içerik öğelerini oluşturmak için geçen süre

·        Etkileşim: Bir kullanıcının sayfanızla etkileşime girmesi ile sayfanın girdiye yanıt vermesi arasındaki boşluk

·        Görsel kararlılık: Kaydırma ve etkileşimler arasında ne derece görsel kayma veya ayarlama mevcut?

Bunları, tipik sayfa içi / dışı SEO taktiklerinizden ayrı olarak sıralanan teknik SEO öğeleri olarak düşünün. Sayfanın içeriği sıralamaya dahil edilmez – yalnızca bildiğimiz gibi, iyi bir kullanıcı deneyiminin (UX) temelini oluşturan operasyonel unsurlar.

Sayfa deneyimi öğelerini optimize etmeye yönelik çok şey var, ancak Google, yayıncıların başlamak için kullanabilecekleri kullanışlı bir Önemli Web Verileri raporlama aracı sunuyor.

✅ Çıkarım : Mobil ve masaüstü görünümleri, sorun türleri ve örnekleri için verileri incelemek ve web sitenizin teknik performansını optimize etmek için önerilen düzeltmeleri uygulamak için Google Arama Konsolundaki Önemli Web Verileri raporunu kullanın.

Kanıtlanmış Sayfa İçi SEO Web Tasarım Stratejileri Dahil Edin

Birkaç önemli teknik SEO unsurunu açıklığa kavuşturduğumuza göre, web sitenizin kullanıcılar ve arama motoru tarayıcıları için erişilebilirliğini daha da artırmak için yapabileceğiniz doğrudan yerinde iyileştirmelerle ilgili tartışmalara geçebiliriz.

Sayfa Bağlantı Formatınıza Dikkat Edin

Bir web tasarım bloguna rastladıysanız, bir noktada birinin bilgi mimarisi hakkında konuştuğunu duymuşsunuzdur. Bu, web sitesinde gezinme demenin resmi bir versiyonudur. Çoğu durumda, gezinme menünüzü nasıl yapılandırdığınıza atıfta bulunabilir, ancak bunun için önemli bir SEO bileşeni de vardır - sayfa bağlantıları. İşletme sahipleri genellikle sayfa bağlantılarını görmezden gelir ve SEO sıralamalarını etkilemediklerini varsayarlar, ancak Arama uzantıları gibi sayfa bağlantılarına bakın ve kendi kategorinizde işletme arayan birinin ilgisini çekebilecek ilgili bağlantı adlarını kullanın.

Alan adınızla başlayarak bile, işletmenizi daha keşfedilebilir hale getirmek için yerelleştirmeden yararlanabilirsiniz.

Mobil Uyumlu Tasarıma Öncelik Vermeyi Unutmayın

Mobil tarama, masaüstü taramayı sürekli olarak geride bırakıyor ve bu eğilim hiçbir yere gitmiyor. Google'ın 2022'de mobil arama sonuçlarına öncelik verdiği iyi biliniyor, bu nedenle, müşterilerinizi kaçırmamak için web geliştirme sürecinde duyarlı tasarımdan yararlanmanız gerekiyor.

Duyarlı web tasarım, web sitenizin arka ucunun yüklenmeden önce ekran boyutlarını otomatik olarak kontrol etmesini sağlar. Sonuç olarak, tüketiciler web sitenizi masaüstü bilgisayar, tablet veya akıllı telefondan ziyaret ettiklerinde tutarlı bir deneyim yaşarlar.

✅ İpucu: Önce mobil için tasarladığınızdan emin olun; arama trafiğinin büyük çoğunluğunun burada olduğu ve Google'ın öncelik verdiği yer burasıdır.

İçeriği Görüntüleme Şekliniz Önemlidir

Evet, SEO genellikle ortalama bir web ziyaretçisinin her zaman göremediği veya fark etmeyeceği yönlere odaklanır. Ancak yine de işlevsel, kullanımı kolay ve genel işletme hedeflerinizi destekleyen bir web sitesine ihtiyacınız var. Dolayısıyla SEO'nun tasarım bileşeni, insanları uzaklaştırmayan bir web sitesi oluşturmakla ilgilidir.

Metin Duvarlarına Hayır Deyin

Hiç kimse bir web sayfasına yalnızca ezici bir metin duvarı ile karşılanmak istemez. Sayfanın terk edilmesini teşvik edeceksiniz. Bunun yerine, daha az korkutucu olan daha küçük paragraflara bölün.

Metin ve Görseller Dengeli Olmalı

Doğamız gereği görsel varlıklarız. Bu da içeriğinizin ne kadar ilgi çekici olursa olsun, iyi bir resim veya videonun izleyicilerinizi kendine çekmek için daha fazlasını yapabileceği anlamına gelir. Arama sonuçlarında görünmesi için görsel içeriği "alt metin" ile doğru şekilde etiketlediğinizden emin olun.

CTA'larınıza Öncelik Verin

Potansiyel müşteri yaratma aracı olarak hizmet etmek için bir web sitesi oluşturdunuz bu, insanların web sitenize geldiklerinde bir şeyler yapmalarını istediğiniz anlamına gelir. "her zaman", harekete geçirici mesaj (CTA) olarak bilinir ve insanların bulması kolay olmalıdır. İnsanların bir kursa kaydolmasını, bir ürün satın almasını veya sadece daha fazla bilgi talep etmesini istiyorsanız, insanları bu önemli adımı atmaya zorlamayın.

Anahtar Kelimeler ve İçerik Arasındaki İlişki

Sayfa Deneyimi çağında sayfa performansı giderek daha önemli hale gelirken Google, alakalı içeriğin arama sonuçlarında keşfedilebilirliğinizi etkileyen önemli bir faktör olduğunu vurgulamaya devam ediyor. Bu nedenle, bir amaca hizmet eden bir içerik oluşturduğunuzdan emin olmak istersiniz. İşletmenizi sektörünüzde bir otorite olarak konumlandırmak için web sitenizi bir fırsat olarak kullanın. Hikâye anlatımına katılın ve tüketicilerin markanız hakkında bilgi edinmesine ve markanızla ilişki kurmasına izin verin.

Ancak içeriğiniz aynı zamanda sağlam bir anahtar kelime stratejisi uygulamak için harika bir yerdir. Sektörünüz için hedef anahtar kelimeleri araştırın ve bu anahtar kelimeleri etkin bir şekilde kullanan içerik oluşturun. Anahtar kelime doldurma ile meşgul olmayın ve yalnızca SEO'nuzu güçlendirmek için hedef anahtar kelimeleri tutarsız bir paragrafta birlikte kullanmayın - geri teper.

Bunun yerine, insanların okumak istediği içerik oluşturun ve doğal olarak anlamlı oldukları yerlere anahtar kelimeler serpin. Ve elbette, anahtar kelimelerinizin ve içeriğinizin sütun sayfalarınızda iyi organize edildiğinden emin olun! Dışarıdaki herkes anahtar kelime araştırması yapıyor, ancak işleri daha gelişmiş sütun içeriği aracılığıyla organize etmek size rekabet avantajı sağlayacaktır.

Hepsini Meta Verilerle Bir Araya Getirin

Tüm sayfa içi SEO hileleri arasında meta veriler en heyecan verici olmayabilir, ancak kritik bir bileşendir. Meta veriler, web sitenizin bilgilerinin yapısal düzenini ifade eder. Tüketiciler genellikle onunla doğrudan etkileşime girmese de arama motorları yapar. Aşağıdaki temel hususları dahil ettiğinizden emin olun:

·        Sayfalar için ilgili meta açıklamalar - buna alternatif resim açıklamaları dahildir

·        Her sayfanın amacını açıklayan sayfalar için başlık etiketleri

·        Arama sonuçlarında görüntülenebilen zengin snippet'ler oluşturan bir HTML aracı olan Schema markup

✅ ipucu: Optimize edilmiş sayfa içeriği ve meta veriler, sıralamalarınızı yükseltmenin en iyi yollarından biri olmaya devam ediyor. Metni görsellerle dengeleyin, anahtar kelimeleri doğal bir şekilde kullanın ve kullanıcılara kolayca dönüştürebilmeleri için CTA'lar verin.

Taktiksel Sayfa Dışı SEO ile Erişiminizi Destekleyin

Sadece güzel bir web sitesi oluşturmak için değil, aynı zamanda SEO açısından yapısal olarak sağlam olduğundan emin olmak için zaman ayırdığınızı varsayarsak, üçüncü taraflarla daha iyi sıralama için fırsatlar yaratmanın zamanı geldi.

Unutmayın, sayfa dışı SEO yalnızca markanızla ilgili web sitenizin ötesinde gerçekleşen etkinliklere ve konuşmalara odaklanır. Kısacası, trafiği web sitenize geri çekmek için internette başka bir yerde varlığınızı oluşturmaya odaklandınız.

Geri Bağlantıların Önemi

İşletmenizin sektörünüzde bir otorite olduğunu göstermek için geri bağlantıların inanılmaz derecede önemli olduğu bir sır değil. Geri bağlantılar için tipik örnekler, konuk gönderilerini ve web sitenize geri bağlanan ilgili medya kuruluşlarıyla basın yerleşimlerini içerir. İşletmenizin web sitenizin dışında listelendiğini görmek, bir tür sosyal para birimi işlevi görebilir ve tüketicilere güvenilir olduğunuzu ve iş yapmaları gereken bir marka olduğunuzu kanıtlar.

İşletme Girişlerini Güncel Tutun

Markanızın bir hizmet veya fiziksel bir ürün sunup sunmadığına bakılmaksızın, işletmenizin listelendiği her yerde güncel bilgileri yansıtmalıdır.

Google My Business (GMB) ve hatta Yelp gibi satış noktalarının tümü web siteniz, çalışma saatleri, konumlar ve iletişim yöntemleriyle ilgili doğru bilgilere sahip olmalıdır. Ayrıca GMB ile girişinizi güncel tutmak, doğrudan Google Haritalar ile entegre olduğundan arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzü artırmanıza da yardımcı olabilir.

Sosyal Medyayı İhmal Etmeyin

Sosyal medya, 2022'de SEO ve marka ilgisi için hala değerli. "Beğen", kalp, profil yer tutucusu gibi simgeleri gösteren kol tutuşlu telefonlar. Ürün teklifinize, B2B veya B2C olmanıza ve sahip olduğunuz genel müşteri yaşam döngüsüne bağlı olarak, sosyal medya, genel potansiyel müşteri yaratma çabalarınız için önemli olabilir veya olmayabilir. Ancak, belirli sosyal medya kullanıcıları (yani LinkedIn üyeleri) ile rezonansa girecek tüketici odaklı bir ürün veya hizmet olarak yazılım (SaaS) çözümünüz varsa, aktif bir sosyal medya varlığına sahip olmak mantıklıdır.

Günümüzde daha fazla tüketici doğrudan sosyal medya üzerinden alışveriş yapıyor. Dolayısıyla, kuaför veya manikürcü gibi fiziksel bir ürün veya hizmet sunuyorsanız, tüketicilere doğrudan sosyal medya hesabınız üzerinden hizmet satın alma veya rezervasyon yapma olanağı vermek, dönüşümleri artırmaya yardımcı olabilir. Henüz yapmadıysanız, daha sağlam işlevselliğe erişebilmeniz için sosyal medya hesaplarınızı işletme profilleri olarak oluşturun.

Çoğu durumda bu, tam e-ticaret platformunuzla bir vitrini entegre etme seçeneğiniz olduğu anlamına gelir. Ayrıca, pazarlama bütçenizi en iyi performansı gösteren kanallara daha iyi hedeflemenize yardımcı olabilecek reklam kampanyalarını doğrudan sosyal platformlarda da yönetebilirsiniz. En önemlisi, tutarlı olmayı ve kitlenizle etkileşim kurmayı unutmayın. Tüketiciler, arada sırada yalnızca bir gönderi yayınladığınızı veya doğrudan mesajlara hiç yanıt vermediğinizi fark edeceklerdir.

✅ İpucu: Tüketiciler, çevrimiçi dizinlerden, sosyal medyadan veya diğer web sitelerinden gelen yönlendirmelere öncelik vermeye devam ediyor. Listelerinizin güncel olduğundan, erişilebilir olduğundan emin olmak için ayda bir sağlık kontrolü yapın ve bir geri bağlantı stratejisi eklemeyi unutmayın.

İyi SEO, 2022'de Başarılı Bir Web Sitesinin Temelidir

Düzgün yapıldığında, 2022'de modern bir SEO uygulamasına sahip bir web sitesi, arama sıralamanızı artıracak ve PPC kampanyalarına harcanan maliyetleri azaltacaktır.

Yukarıdaki taktiklerin çoğu SEO dünyasında zamana meydan okudu, ancak her zaman öğrenecek daha çok şey var. İyi SEO bir sanat biçimidir ve sonradan düşünülmesi gereken bir şey değildir. 2022'de SEO trendlerini yakından takip etmek istiyorsanız, Web Tasarım Sistemleri bloğunu takip etmenizi öneririz.

SEO hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 2295 kelimedir.

Bu makale 2022-04-12 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.