2022'de Sosyal Medyanın Artıları ve Eksileri

2022'de Sosyal Medyanın Artıları ve Eksileri
2022'de Sosyal Medyanın Artıları ve Eksileri

" Unutmayın, Sosyal Medya çok büyük bir güçtür. "

Sosyal medyanın önemi yıllardır katlanarak artıyor. Şimdi ise, herhangi bir başarılı iş ve pazarlama stratejisinde bir mihenk taşıdır. Bir eğlence ve eğlence kaynağı olarak başlayan yapı, artık ciddi bir tam ölçekli pazarlama gücüne dönüştü.

Çevrimiçi varlığınız varsa, Hedeflemeli sosyal medya pazarlaması (SMM) yoluyla satışlarınızı hızlandırma ve potansiyel müşterilerinizi büyütme imkanına sahipsiniz. Bu kadar önemli bir konuda, sosyal medya pazarlama stratejinizi geliştirirken artıları ve eksilerini anlamak çok önemlidir.

Sosyal Medya Pazarlamasını Tanımlamak?

Sosyal medya pazarlaması veya SMM, ürünleri veya hizmetleri doğrudan tüketiciye pazarlamak için Facebook, Instagram, Twitter, YouTube ve LinkedIn gibi sosyal platformlarının kullanılmasıdır. Ayrıca marka stratejinizi geliştirmenin ve yönetmenin ve kullanıcılarla kişisel düzeyde bağlantı kurmanın bir yoludur.

Güçlü bir sosyal medya varlığına sahip olmak, tüketicileri web sitenize ve ürünlerinize veya hizmetlerinize çekmenize olanak tanır. Ayrıca, organik arama sonuçlarınızı ve sıralamalarınızı iyileştirirken işinizi ve markanızı büyüten içerik pazarlaması sunmanıza da olanak tanır.

Sitenizde harika bloglar, makaleler veya teknik incelemeler yayınlayabilirsiniz, ancak bunları nasıl duyurur ve insanları bunları okumaya nasıl davet edersiniz?

Sosyal medyaya katılan çok sayıda insan, sosyal medyayı geleneksel pazarlama seçeneklerine vazgeçilmez bir alternatif haline getirdi. Dünya çapında milyarlarca insandan bahsediyoruz. ABD için, 2026 yılına kadar 324 milyon kişinin Facebook'ta düzenli kullanıcı olacağı tahmin ediliyor. Bu rakam, toplam ABD nüfusunun %71'inden fazla. Ülkemiz Türkiye’de ise, 2026 yılına kadar 50 milyon kişinin Facebook'ta düzenli kullanıcı olacağı tahmin ediliyor yani ülkemizin nüfusunun neredeyse %60'ı.

Pasif ve Aktif Sosyal Medya Pazarlaması

SMM, pasif veya aktif olmak üzere iki şekilde olabilir. Her ikisi de etkilidir ve birlikte kullanılmalıdır.

Pasif SMM:

Pasif pazarlama, sitenizde yayınladığınız içeriğe, SEO çabalarınıza ve çevrimiçi işletme dizinlerinde listelerinizi sürdürmeye odaklanır.

Bunlar harika çalışır ve arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'lerde) yüksek sıralamalara yol açabilir, ancak daha proaktif stratejilerle birlikte kullanıldığında hızlandırılmış bir destek alabilir. İşte o zaman işler gerçekten ciddileşiyor!

Aktif SMM:

Aktif pazarlama, pasif pazarlama kampanyalarınız için oluşturulan kaynakları alır ve onlara sosyal medya ile hızlı bir başlangıç ​​sağlar.

Bunlar, ücretli ve ücretsiz pazarlama kampanyaları, sosyal medyada gönderi paylaşma, beğenme ve yorum yapma, müşterilerle etkinlikler, e-posta ve ağ oluşturma ve etkileyici kişileri çekmeyi içerebilir.

Bunu bir sohbet olarak düşünün. Öyleyse, sosyal medya pazarlamasının bazı artıları ve eksileri hakkında konuşalım. Hedef kitlenize etkili bir şekilde ulaşmak ve işinizi büyütmek için zamanınızı ve kaynaklarınızı nerede harcayabilirsiniz?

Sosyal Medya Pazarlamasının Artıları

Şüphesiz dijital pazarlama, bir işletmenin müşterilerine ulaşmak için sahip olduğu fırsatları genişletiyor. Başarılı bir web tasarımı, olağanüstü içerik pazarlaması ve güçlü bir sosyal medya kampanyasıyla başlayarak sitenize trafik çekebilir ve ziyaretçileri uzun vadeli müşterilere dönüştürebilirsiniz.

Şu faydaları göz önünde bulundurun:

SMM’de Maliyet Etkindir

SMM ile çok büyük bir kitleye ve gerçekten küçük bir yatırıma ulaşma potansiyeliniz var!

Facebook, Pinterest, LinkedIn veya Twitter – hepsine katılmak ücretsizdir. Potansiyel müşterilerle 'çağrışım' yaratabilecek güçlü içerikler geliştirdikten sonra, bunları sosyal medya sitelerinizde yayınlamak istersiniz.

Bloglar, podcast'ler, Instagram fotoğrafları, TikTok ve Reels, müşterilerinizin ilgisini çekmek için kullanılabilir ve içeriği üretmek için bütçenizin izin verdiği kadar harcayabilirsiniz.

TV reklamları veya dergi reklamlarıyla karşılaştırıldığında son derece makul maliyetlerle, akıllara durgunluk veren bir potansiyel müşteri grubuna erişebilirsiniz. SMM'nin devasa potansiyeli nedeniyle, güçlü bir sosyal medya pazarlama ajansının işiniz için her şeyi odak noktasına getirebileceği yer burasıdır.

Hedef Kitlenize Etkili Bir Şekilde Ulaşabilirsiniz

Sosyal medya pazarlaması ile hedef kitlenizi belirleyebilir ve odaklanabilirsiniz. Alakalı içerik ve reklamlar oluşturmak, ürün veya hizmetinizden yararlanma olasılığı en yüksek olan gruba odaklandığınızda daha yüksek dönüşüm oranları sağlar. Onları nerede bulacağınızı bildiğinizde bu gruba ulaşmak son derece kolaylaşır.

Facebook (500 milyar doların üzerinde piyasa değeri) ve Google'ın (1.7 trilyon dolarlık piyasa değeri) şu anda gezegendeki en değerli iki işletme olmasının bir nedeni var. Reklam için belirli grupları hedefleme yeteneğine sahip gelişmiş algoritmalar geliştirdiler (ve geliştirmeye devam ediyorlar).

İster ücretli reklamlar ister ücretsiz gönderiler kullanın, sosyal medya içeriğinizden yararlanmanıza ve aşırı spesifik kitleleri hedeflemenize olanak tanır.

Genel Marka Bilinirliğini Artırır

Markanız değerlidir ve güzel bir mücevher gibi davranılmalıdır. Sosyal medya pazarlaması, müşterilerinizin aldığı mesajı bileyerek ve hazırlayarak bu markayı oluşturmanıza ve müşteri sadakatini artırmanıza olanak tanır.

Etkileyici pazarlama, ücretli reklamlar veya TikTok videoları kullanıyor olsanız da, marka bilinirliğinin tüm sosyal medya pazarlama kampanyalarınızı tatlandırdığından emin olun. İnsanların şirketinizi ve ürünlerinizi hatırlamasını istiyorsunuz ve sosyal medya size tutarlılığın büyük kazançlar sağladığı bir platform sunuyor.

Müşteri Etkileşiminden Yararlanın

İşte sosyal medya pazarlamasının paha biçilemez olabileceği yer burasıdır. Sosyal medyanın patlayıcı büyümesinden önce, işletmeler müşterileriyle kişisel bir ilişki geliştirmekte daha zor zamanlar geçirdiler. Aslında, çoğu şirket için gerçekten bir hayal bile değildi. Müşterilerinin ilgisini çekeceğini umdukları reklam ve pazarlama ürettiler, ancak sohbet etmek planlarda yoktu.

Sosyal medyada artık işletmeler gerçek marka sadakati ve uzun vadeli müşteri katılımı oluşturma fırsatına sahipler. Bu, zaman, tecrübe ve çaba gerektirir, ancak buna değer.

İnsanlarla sosyal platformlarda etkileşim kurmak, soruları gerçek zamanlı olarak yanıtlamak, müşterileri yorum ve inceleme bırakmaya teşvik etmek, koşullar ne olursa olsun ulaşılabilir olma riskini almak ve olumlu ya da olumsuz geri bildirimlere yanıt vermek anlamına gelir.

Katılım artık bir lüks değil; insanlar bunu bekler ve satın alma kararları bir şirketin yanıtına (veya yanıtın olmamasına) göre verir.

Veriye Dayalı Analitikler Hazırdır

Bir sosyal medya stratejisinin başarısını ve yatırım getirisini belirlemek veri gerektirir. Sosyal medya pazarlamasını kullanmak, stratejinizin nerelerde etkili olduğunu ve nereleri iyileştirebileceğinizi gösteren tonlarca analize erişebileceğiniz anlamına gelir.

Verileri nasıl çıkaracağınızı veya ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, çabalarınızı geliştirmenize yardımcı olacak Profesyonel bir Sosyal Medya Ajansı bulun.

Sosyal Medya Pazarlamasının Eksileri

Her pozitifte olduğu gibi, buna karşılık gelen bazı negatifler var gibi görünüyor. Sosyal medya pazarlaması farklı değil.

Bu dezavantajları göz önünde bulundurun:

Özel Zaman ve Bilgi Gerektirir

Harika bir sosyal medya pazarlama stratejisinin birçok hareketli parçası var. Etkili bir genel sosyal medya pazarlama planı, çok sayıda platforma sık ve tutarlı bir şekilde sunulan her türden taze, alakalı içeriğe ihtiyaç duyar.

Bir şirketin başlangıçta üstesinden gelebileceği bazı bileşenler olsa da uygun şekilde yapılırsa iş büyüyecek ve kendinizi ya akşamlarınızı ve hafta sonlarınızı sosyal medyanızı yöneterek geçirirken bulacaksınız ya da vazgeçip bırakabilirsiniz. İkisi de iyi bir çözüm değil.

Birçok şirket için cevap, tüm süreçleri döndürmek için gereken günlük, haftalık ve aylık görevlere öncülük edebilecek deneyimli bir SMM ajansıyla çalışmakta bulunabilir.

SMM için Bütçe Oluşturma Zor Olabilir

Sosyal medya pazarlamasının maliyetlerini tahmin etmek, özellikle ilk başta zor olabilir. Birçok pazarlama işlevi gibi, ücretli reklamlar gibi şeyler için gerçek kullanımınızın ne olduğunu ve nelerin etkili bir şekilde yeni müşteriler kazandırdığını görmek için biraz zamana ihtiyacınız olabilir.

Ayrıca, gereken zaman ve içerik için üretim maliyetleri gibi değişken maliyetlerin yanı sıra siteleri yönetme ve müşterilerle etkileşim kurma maliyetine de bağlıdır.

Evrensel görünen bir şey var: Başarılı bir sosyal medya stratejisini başlatmak ve yönlendirmek konusunda etkili bir iş çıkaran şirketler, platformlarından yararlanmanın daha fazla yolunu buldukça bütçelerini artırıyor.

Sonuçlar Zaman Alır

Sabırsızlık, sosyal medya pazarlamasında bir katil olabilir. Sağlam sonuçlar zaman alabilir ve satışların yükseliş eğiliminde olduğunu görmediğinizde hevesinizi korumak zordur.

Ücretli reklamlar gibi aktif pazarlama biçimleri daha hızlı bir sonuca sahiptir, ancak diğer etkinlikleri göz ardı etmeyin. Hepsi eksiksiz bir strateji oluşturmak için birlikte çalışırlar.

Ödemeyi tanımaya başlamadan önce altı ila 12 aylık bir gecikme süresi görmeyi bekleyin. Unutmayın, takipçiler ve otorite inşa ediyorsunuz.

Sizi Olumsuz Geribildirimlere Açar

Sosyal medyada aktif olmak, sizi ve işletmenizi olası olumsuz geri bildirimlere açar. Markanız gibi çevrimiçi itibarınız da saldırıya uğrama riski altındadır.

Ne yazık ki, dünyada işinizi kötüleyecek olumsuz insanlar var. En iyi çözüm, tüm iletişimlerinizde, yorumlarınızda, içeriğinizde ve gönderilerinizde en yüksek bütünlüğü korumaktır.

Çeşitli platformlardaki olumsuz geri bildirimleri, incelemeleri, yorumları veya yanıtları özenle izlemek ve yanıtlamak, bir sorunu gidermenin en somut yoludur. Bu durumlarla nasıl başa çıkacağınız, diğer müşterilerin de okuyup hatırlayacağı bir şeydir.

Olumlu Bir Notla Bitirmek

Dezavantajların sizi sosyal medya fırsatlarından faydalanmanızı caydırmasına izin vermeyin. Ara sıra olabilecek 'trol' veya spamlar hakkında endişelenmemek için çok fazla yöntem var.

SMM'de yeniyseniz, birden fazla mekân ve etkinlikle başarılı olmanın içini ve dışını bilen ve büyüyen ihtiyaçlarınızı karşılamak için ölçeklenebilen deneyimli bir sosyal medya pazarlama şirketi ile çalışmayı düşünün.

Sosyal medya pazarlaması hakkında daha fazla bilgi edinmek ve özelleştirilmiş pazarlama planınız için bir teklif almak için bizimle iletişime geçin.

Sosyal Medya Yönetimi hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 1252 kelimedir.

Bu makale 2022-07-08 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Sosyal Medya

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.