Sosyal Medya Çağında Marka İletişimi

Sosyal Medya Çağında Marka İletişimi
Sosyal Medya Çağında Marka İletişimi

Artık sosyal medyanın bir markayı yapma veya bozma gücüne sahip olduğu ve dikkatli kullanılması gerektiği herkesçe bilinmektedir. Bununla birlikte, yaklaşık on yıl önce, markalar sosyal medyanın yeni oluşan dijital dünyasından yararlanmaya istekli hale gelmişlerdi. 

Genel fikir, sosyal medyanın daha fazla markanın izleyicileriyle doğrudan avucunun içinde gerçek zamanlı iletişim kurmasına izin verirken, muhtemelen televizyon ve reklam gazeteleri gibi geleneksel medyanın cep dostu olmayan modlarını atlama özgürlüğüne izin vermesiydi. 

2010'lar, markalı içerik denilen şeyin ortaya çıkmasına neden oldu ve markaların, normal reklam ve marka kliplerinin yanı sıra, kendilerini daha ilişkilendirilebilir kılmak, izleyicilerle daha fazla etkileşim ve iletişim kazanmak için gif, görseller ve introlar gibi yeni içerikler oluşturma ve paylaşma fırsatı buldular.

Sosyal medyada işleyen günümüz dünyasında markalar ve şirketler için oldukça çalkantılı bir dönem yaşanmaktadır. Son zamanlarda, Türkiye’nin en güvenilir mücevher markalarından biri, sosyal medyadaki nefret nedeniyle art arda iki reklamı geri çekmek zorunda kaldı, bu da hisse fiyatlarının borsada düşmesine neden olurken, ünlü bir yemek dağıtım hizmeti uygulaması belirli bir kanalda reklam yaptığı için eleştirildi ve bir paket atıştırmalık markası, son reklamlarında ölen bir aktörün saygısız bir şekilde alay konusu olarak algılanan şeye şiddetli bir tepki aldı.

Çevrimiçi ortamda böylesine yoğun bir inceleme ve azalan toleransla, en iyi niyet ve özene rağmen markalar kendilerini bir ateş fırtınasının ortasında bulabilirler. Neyi ve nasıl iletişim kuracakları konusunda son derece dikkatli olmaları ve diğer her şeye ek olarak, işlerin ters gitme ihtimaline karşı bir kriz yönetimi stratejisine sahip olmaları gerekir. 

Günümüz görüşlerinin güçlü ve her yerde olduğunun farkına varmak önemlidir ve her ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bazı kırmızı bölgeler vardır. Genel bir kural olarak, din ve siyaset hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak sosyal sohbetlerde en çok kaçınılması gereken konular haline geldi. Birçok şirket, kibirli ya da duyarsız olarak karşılaşmanın, çevrimdışı çalışmadığı kadar dijital alanda da işe yaramadığını fark etti. Ancak, bu kırmızı bölgelerden kaçınmak, çevrimiçi olarak sorunsuz bir sürüş anlamına gelmez. 

Diyelim ki mecazi bir kasırga vuruyor, hasar nasıl kontrol altına alınır? 

Dürüst bir hatayı üstlenmek her zaman iyi bir stratejidir. Ancak, pazarlama mesajının yanlış veya mantıksız bir şekilde hedeflenmesi durumunda, markalar bu baskı altında tavır alıp zarafet göstererek çok fayda sağlayacaktır. Olumsuzluğu saptırmak ve tüketici gözünde marka imajını güçlendirmek için açıkça düşünülmüş bir sınırlama planı ve müdahale stratejisinin hayata geçirilmesi gerekir.

Kriz yönetiminin en önemli yönü erken tespit ve hızlı hareket etmektir. Kırmızı bayrakları erken belirlemek, zamanında iletişim için çok önemlidir. Tipik olarak, ilk 24 saat en önemlisidir, bu nedenle 24 saatlik bir zaman aralığı için yakın izleme, herhangi bir büyük sürümde benimsenmesi için iyi bir stratejidir. Ardından yanıt geliyor. Mizah, bazı durumlarda gerilimi yaymada uzun bir yol kat ederken, bazı durumlarda, soğukkanlılık ve empati muhtemelen birkaç kişinin fikrinin devasa bir şeye dönüşmesini engelleyebilir.  

Sohbete bazı olumlu ve destekleyici sesler eklemek, başka bir mükemmel tepki stratejisidir. Mikro ve makro etkileyicilerden destek toplamak, anlatının doğru bir şekilde ele alınması ve doğru şekilde sunulması koşuluyla olumsuz bir duygunun panzehiri gibi davranırken, üst düzey patronlardan gelen proaktif iletişim de özellikle krizin kötü müşteri deneyiminden kaynaklanması durumunda büyük bir fark yaratır. 

Son olarak, markalar sosyal medya stratejilerini analiz etmeli ve imajlarını pekiştirmek ve bir krizi kitleyle daha anlamlı bir şekilde bağlantı kurma fırsatına dönüştürmek için çevrimiçi veya çevrimdışı alanda kitleyle bağlantı kurmanın yeni yollarını bulmalıdır. 

Sosyal Medya Danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 522 kelimedir.

Bu makale 2021-01-16 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Sosyal Medya

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.