SEO'yu Geliştirmek İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Kullanılır?

SEO'yu Geliştirmek İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Kullanılır?
SEO'yu Geliştirmek İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Kullanılır?

Belki de işletme web sitenizi tasarlama sürecindesiniz. Ya da belki bir blog başlatmaya karar verdiniz. Sebep ne olursa olsun, ziyaretçileri harekete geçmeye yardımcı olacak yüksek kaliteli içerik oluşturmak istediğinizi biliyorsunuz.

İşletmeniz ister bir hizmet isterse fiziksel bir ürün sunuyor olsun, iyi hazırlanmış bir içerik, size nitelikli trafik çekmenize yardımcı olan önemli bir SEO aracıdır ve potansiyel müşteri yaratma aracı olarak hizmet eder. Ancak bu hedefe ulaşmak için içerik geliştirme stratejinizde kasıtlı olmanız gerekir. Ve bu, uygun anahtar kelime araştırması ve uygulamasıyla başlar.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırmasının amacı, SEO'nuzu artırmak için hedef kitleniz tarafından tercih edilen terimleri ortaya çıkarmak ve kullanmaktır. İçerik geliştirmeye okulda bir dönem ödevi yazıyormuş gibi yaklaşın. Öğretmeninizin yapmanızı söylediği ilk şey, uygulanabilir bir konu araştırmaktı. Web sitenizin içeriğini planlarken, aynı şeyi yapmanız gerekir. Anahtar kelime araştırması yaparak ele almak istediğiniz konuları düşünün ve bir adım daha ileri götürün.

Anahtar kelime araştırması, basitçe, konunuz veya sektörünüzle ilgili arama sonuçlarında kullanılan en önemli kelimelerin veya kelime öbeklerinin hangileri olduğunu belirlemeniz anlamına gelir.

Anahtar Kelime Araştırmasının Faydaları

Amacınız, uzun biçimli içerik yoluyla web sitenize daha fazla trafik çekmekse, anahtar kelime araştırması mutlak bir zorunluluktur. Hangi arama terimlerinin yalnızca işletme hedeflerinizle uyumlu olduğunu değil, aynı zamanda kullanılma olasılığının daha yüksek olduğunu tahmin etmek yerine, anahtar kelime araştırması yapmak, doğru kelimeleri veya kelime öbeklerini kullandığınızdan emin olmanızı sağlar.

Anahtar Kelime Araştırmasını Uygulamaya Koymak

Ahref'in anahtar kelime gezgini: Anahtar kelime araştırması yapmak için en iyi araçlardan biri, Google dışındaki herkesten daha fazla internet sayfasını tarayan ahrefs'tir.

Bir SEO stratejisi geliştirmek, genellikle süreci denetleyen özel bir bireye veya ekibe ihtiyacınız olmasını gerektirir. İyi SEO bir gecede olmaz ve daha da önemlisi, sürdürülmesi gerekir. Her yeni içerik oluşturduğunuzda, en iyi sonuçları elde etmek için aşağıdaki süreci izlemeniz gerekir.

Anahtar Kelimelerinizi Araştırın

Çok sayıda anahtar kelime araştırma aracı vardır, ancak doğruluk konusunda endişeleriniz varsa, Google'ın anahtar kelime araştırma aracıyla yanlış yapmış olamazsınız. Anahtar kelime planlayıcı bir Google Ads özelliği olsa da (yani bir hesap oluşturmanız gerekir), anahtar kelimeler ve bunların arama hacmi hakkında en doğru verilere sahip olması, onu tutarlı bir içerik stratejisi planlamak için inanılmaz derecede faydalı hale getirir. Sadece ilk anahtar kelimelerinizi girin ve rekabet gücü ve daha iyi sonuçlar sunabilecek alternatifler açısından nasıl sıralandığını görün.

Sesli Aramayı Unutmayın

Sesli aramalar, geleneksel yazılı aramalardan farklı anahtar kelime özelliklerine sahiptir. Siri, Cortana ve Alexa gibi sesli asistanlar sayesinde sesli arama kalıcı olacak. Ve tüketiciler için çok uygun olsa da, sesli arama içerik geliştirmede çığır açabilir. Metin aramalarının aksine, insanlar sesli arama yaparken endişeli olma eğilimindedir.

Neyse ki Google, benzer içeriğin hem metin hem de sesli arama sonuçları için görüntülenmesi için sesli sorguları eleme ve arama sonuçlarını toplama konusunda harika bir iş çıkarıyor.

Alakalı Olun ve Anahtar Kelime Yoğunluğunuzu Dikkate Alın

İnternet pazarlamasının vahşi batı günlerinde, göz kürelerini çektiği sürece her şeyin işe yarayabileceği günlerde, birçok web sitesi sayfa sıralamasını artırmak için siyah şapka SEO taktiklerinden yararlandı. Bu, bir sayfanın altındaki rastgele anahtar kelime paragraflarını veya hatta bir web sayfasındaki boş alanlara görünmeyen yazı tipiyle (yani beyaz bir arka plan üzerinde beyaz yazı tipi) anahtar kelimeler eklemeyi içeriyordu. O zaman işe yarasa da Google ve diğer arama motorları bu tür uygulamaları çoktan yasakladı.

Bu, anahtar kelime yerleşiminizin kasıtlı ve mantıklı olması gerektiği anlamına gelir. Araya anahtar kelime eklemenin genel metinle birlikte akması ve doğal görünmesi gerekir. Daha da önemlisi, anahtar kelime kullanımınızı genel kelime sayısıyla dengelemeniz gerekir. Bu, anahtar kelime yoğunluğu olarak bilinir.

Genel bir kural, her 100 kelime için yüzde bir ila iki veya her 100 kelimelik segment başına bir ila iki anahtar kelime için bir hedef yoğunluğunu korumaktır. Bu arada çoğu uzman, blog gönderileri için algoritmalar tarafından alakalı olarak görüntülenecek en az 300 kelimeyi hedeflemeniz gerektiği konusunda hemfikir. 300 kelimelik bir kıyaslama ile bu, metin  boyunca kabaca üç ila altı anahtar kelimeye sahip olmanız gerektiği anlamına gelir.

Metninizi başlıklarla ayırabileceğinizi de unutmayın. Bu, içeriğinizi daha taranabilir ve dolayısıyla kullanıcı dostu hale getirir ve ayrıca anahtar kelime eklemek için mükemmel bir konum görevi görür. Ana gövde metniyle karşılaştırıldığında, arama motorları başlıklara öncelik verir.

SEO hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 656 kelimedir.

Bu makale 2021-12-31 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.