Çevrimiçi Müşteri Deneyimi Yönetimini Doğru Yapmak İçin 4 İpucu

Çevrimiçi Müşteri Deneyimi Yönetimini Doğru Yapmak İçin 4 İpucu
Çevrimiçi Müşteri Deneyimi Yönetimini Doğru Yapmak İçin 4 İpucu

Müşteri odaklı şirketlerin, müşteriye odaklanmayan şirketlere göre % 60 daha karlı olduğunu biliyor muydunuz ?

Olumlu bir çevrimiçi müşteri deneyimi oluşturmaya odaklanmak, işletmenizin çevrimiçi büyümesi için çok önemlidir. Müşteriler şirketinizden memnun değilse, ihtiyaç duydukları şeyi almak için başka bir yere gideceklerdir.

Bu sayfada şunları ele alacağız:

 1. Müşteri deneyimi nedir?
 2. Çevrimiçi müşteri deneyimi neden önemlidir?
 3. Müşteri deneyimi stratejimi nasıl geliştirebilirim?

Müşteri deneyimi nedir?

Müşteri deneyimi, müşterilerinizin işletmenizle olan etkileşimlerini kapsar. Kitlenizin markanızla olan deneyiminin ve ilk temastan müşteri olmaya kadarki yolculuğunun doruk noktasıdır.


Müşteri deneyimi ile müşteri hizmetleri arasındaki fark nedir?


Müşteri deneyimi ve müşteri hizmetlerini duyduğunuzda, bunların aynı şey olduğunu düşünebilirsiniz. Gerçekte müşteri hizmetleri, müşteri deneyiminin sadece küçük bir kısmıdır.

Müşteri deneyimi, işletmenizle doğrudan ve dolaylı etkileşimleri içerir. Müşteri hizmetini içerir, ancak aynı zamanda sadakat programları, avantajlar ve yüksek kaliteli ürünler gibi şeyleri de kapsar. Tüm bu unsurlar müşteri deneyimine katkıda bulunur.

Gördüğünüz gibi müşteri hizmetleri, müşteri deneyiminin sadece küçük bir kısmı.

Çevrimiçi müşteri deneyimi neden önemlidir?

Peki, çevrimiçi müşteri deneyimi neden bu kadar önemli? İşletmeniz için bir müşteri deneyimi stratejisi geliştirmenizin üç nedeni.

1. Müşterileriniz seçme gücüne sahiptir


Şüphesiz "müşteri her zaman haklıdır" ifadesini duymuşsunuzdur, ama bu cümle neden ilk başta var? Bunun nedeni müşterilerin seçme gücüne sahip olmasıdır.

Müşteriler nerede alışveriş yapacaklarını seçme ve paralarını harcama gücüne sahiptir. Şirketiniz onlara kötü bir deneyim sağlarsa, ayrılıp başka bir iş bulabilirler. Kullanabilecekleri başka seçenekler de var ve şirketinizden satın almaları gerekmiyor.

Dolayısıyla, hedef kitlenizin müşteri deneyimini geliştirmezseniz, bu potansiyel müşterilerin sizinki yerine başka bir şirketi seçmesi riskini alırsınız.

2. Mutlu müşteriler sadık müşterilerdir


Çevrimiçi müşteri deneyimi yönetimi, müşterileri mutlu etmenize yardımcı olur. Mutlu müşterileriniz olduğunda, sizden satın alma olasılıkları daha yüksektir ve daha çok satın alırlar. Müşteriler , olumlu bir deneyimden sonra, olumsuz bir deneyime sahip olan müşterilere göre genellikle % 140 daha fazla harcıyor .

Müşteriler işletmenizden memnun olduğunda, ona daha sadık kalırlar. Tekrar satın almak için işletmenize geri dönme olasılıkları daha yüksektir. Ek olarak, markanızı başkalarına tavsiye etme ve işinizin büyümesine yardımcı olma olasılıkları daha yüksektir.

3. Kötü müşteri deneyiminin kalıcı etkileri olabilir


Bu neden, olumlu bir çevrimiçi müşteri deneyimi sağlamanın en önemli nedenlerinden biri olabilir. İnsanların sitenizde kötü bir müşteri deneyimi varsa, bunun şirketiniz üzerinde birçok etkisi olabilir.

Birincisi, olumsuz bir müşteri deneyimi, insanların işletmenizi terk etmesine neden olur. İnsanların en az % 91'i , deneyimlerinden memnun kalmazlarsa şirketinizden ayrılacak ve asla geri dönmeyecek.

Yani, müşteri deneyimi stratejinizi optimize etmiyorsanız, bu müşterileri temelli kaybediyorsunuz.

İkincisi, memnun olmayan müşteriler deneyimlerini kendilerine saklamazlar. Mutsuz bir müşteri, kötü deneyimlerinden 9 ila 15 kişiye şikayette bulunur . Üstelik, memnun olmayan müşterilerin% 13'ü 20'den fazla kişiye söyleyecektir.

İnsanlar müşteri deneyiminizden memnun değilse , sizden satın alma şansı bile bulamadan insanları işletmenizi olumsuz olarak algılamaları için etkileyebilirler. Bu, işletmeniz için daha fazla kaçırılan potansiyel müşteri ve satış anlamına gelir.

Dolayısıyla, müşterilerinizi mutlu etmek için etkili bir şekilde çalışan bir müşteri deneyimi stratejiniz yoksa, şirketiniz için gelecekteki gelir ve büyümeyi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Müşterinizin deneyimini yönetecek zamanınız yoksa, çevrimiçi marka imajınızı birinin yönetmesini sağlamak için her zaman itibar yönetimi hizmetlerine yatırım yapabilirsiniz . Bu hizmetler, müşterilerinize olumlu bir deneyim sunmanıza yardımcı olabilir, böylece geri gelmeye devam ederler.

Çevrimiçi müşteri deneyimini iyileştirmek için 4 ipucu

Artık müşterilerinizin şirketinizle olan deneyiminin etkisini bildiğinize göre, müşteri deneyimini nasıl geliştirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Müşteri deneyimini iyileştirmek için dört ipucu.

1. Hedef kitlenizi anlayın


Müşteri deneyimlerini iyileştirmek istiyorsanız, öncelikle hedef kitlenizde kimlerin olduğunu bilmeniz gerekir. Hedef kitlenizi oluşturun, böylece işletmeniz için doğru kişileri hedeflediğinizden emin olabilirsiniz.

Tipik müşterinize bakın. Aşağıdakiler gibi önemli bilgiler oluşturmak istiyorsunuz:

 1. Yaş
 2. Cinsiyet
 3. yer
 4. Meslek
 5. Hobiler
 6. İlgi Alanları
 7. Gelir

Bu bilgileri belgelediğinizde, alıcı kişileri oluşturabilirsiniz . Alıcı karakterleri, gerçek müşterilerinizin kurgusal temsilleridir. Bu kişiler, daha iyi ve daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak için kitlenizi bölümlere ayırmanıza yardımcı olur .

2. Bir müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) aracı kullanın


Müşteri deneyimlerini iyileştirmek istiyorsanız, bir müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) aracı kullanarak işe başlayın . Bir CRM aracı, müşterilerin işletmenizle nasıl etkileşime girdiğini görmenizi, ürün satın almanızı ve dönüştürme sürecinden geçmenizi sağlar.

CRM araçları, farklı müşterilerin satın alma sürecinizden nasıl geçtiğini anlamanıza yardımcı olur. Herkes satın alma sürecinden aynı şekilde geçmez. Bir CRM, bu farklı deneyimleri tanımlamanıza ve pazarlama stratejinizi buna göre uyarlamanıza olanak tanır.

CRMROI gibi bir CRM kullanmak , şirketiniz için daha fazla dönüşüm kazanmak için müşteri deneyimini nerede geliştirebileceğinizi görmenize yardımcı olacaktır.

3. Geri bildirimi yakalayın ve çalıştırın


Online müşteri deneyimi yönetimini doğru yapmak istiyorsanız geri bildirim almanız gerekiyor. Geri bildirim, neyi doğru yaptığınızı ve nereleri geliştirebileceğinizi görmenize yardımcı olması açısından çok önemlidir. Müşterilerinizin ne düşündüğünü bildiğinizde, gelişmek için adımlar atabilirsiniz.

Bahsetmiyorum bile, müşterilerin% 77'si , müşteri geri bildirimlerini arayıp uygularsa markaları daha olumlu görüyor.

Geri bildirim istemenin en iyi yollarından biri e-posta pazarlamasıdır , çünkü abonelerinizden geri bildirim istemek için e-postaları kullanabilirsiniz. Geri bildirim istemek için bazı harika zamanlar, bir kullanıcının sizden yeni satın aldıktan sonra veya bir kullanıcının işletmenizle bir süredir etkileşimde bulunmamasıdır.

E-posta göndermenin yanı sıra, sosyal medya profillerinizde bir gönderi oluşturabilir ve insanları şirketinizle ilgili geri bildirimlerini paylaşmaya davet edebilirsiniz. Ayrıca, sitenizde ziyaretçileri deneyimleriyle ilgili geri bildirimlerini bırakmaya davet eden bir pop-up oluşturabilirsiniz.

Geri bildirim için seçenekleri belirledikten sonra, izleyicilerinizi deneyimlerini paylaşmaya teşvik edin. Onları da dürüst olmaya teşvik edin, böylece şirketinizi aktif bir şekilde geliştirebilir ve onlar için daha iyi hale getirebilirsiniz.

Geri bildirim aldıktan sonra onu çalıştırın!

Hedef kitleniz arasındaki ortak sorunları belirleyin ve sorunlarını nasıl çözeceğinize dair bir çözüm geliştirin. Bu geri bildirimi almak, mevcut ve gelecekteki müşterileriniz için müşteri deneyimini iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

4. Farklı pazarlama öğelerini test edin


Çevrimiçi müşteri deneyiminizi iyileştirmek için son ipucu, pazarlama kampanyalarınız boyunca farklı unsurları test etmeyi içerir. İster tıklama başına ödeme (PPC) kampanyası yürütüyor olun, ister işinizi tanıtmak için video pazarlamayı kullanıyor olun, bu farklı öğeleri test etmeniz çok önemlidir.

Çıkardığınız ilk sürüm her zaman en iyisi olmayacak. Farklı pazarlama öğelerini test ederek, müşterinin deneyimini optimize etmeye ve onlar için daha iyi hale getirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Farklı pazarlama kampanyalarınız için çok sayıda şeyi test edebilirsiniz. İşte bazı örnekler:

 1. PPC reklamınız için açılış sayfası tasarımınızdaki farklı öğeleri test edin
 2. PPC reklamınız için reklam uzantılarınızı test edin
 3. Sosyal medya reklam görsellerinizi test etme
 4. Sitenizde gezinme ve harekete geçirici mesaj (CTA) düğmeleri gibi öğeleri test edin

Ne tür bir kampanya yürütüyor olursanız olun, sitenizde olumlu bir deneyim sunduğunuzdan emin olmak için farklı bileşenleri test ettiğinizden emin olun.

Çevrimiçi müşteri deneyimi stratejinizi bugün geliştirin

Çevrimiçi müşteri deneyimi, işletmenizin büyümesi için çok önemlidir. Olumlu çevrimiçi müşteri deneyimi, işletmenizin daha fazla kişiyi elinde tutmasına ve onları işletmenizle etkileşimde tutmasına yardımcı olacaktır.

Müşteri deneyiminizi iyileştirmeye nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, Web Tasarım Sistemleri yardım etmek için burada.

Çevrimiçi müşteri deneyiminizi geliştirmenize yardımcı olabilecek profesyonel bir ekibimiz var. 10 yılı aşkın deneyimle, daha fazla potansiyel müşteri ve satış sağlamak için çevrimiçi müşteri deneyiminizi optimize etmenize yardımcı olacağımızdan emin olabilirsiniz.

Müşterinizin deneyimini iyileştirmeye hazır mısınız? Hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla konuşmak için bizimle çevrimiçi olarak iletişime geçin veya bugün 0850 304 9833 numaralı telefondan bizi arayın !
Bu makalenin uzunluğu 969 kelimedir.

Bu makale 2020-11-24 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: E-Ticaret

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.